Trafik Cezası Öğrenme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Öğrenme

Trafik Cezası Öğrenme

Araç trafiğinin artmasıyla birlikte trafikteki yoğunluk ve ihlaller de aynı şekilde artmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne destek sağlayıcı birçok kamera ve teknolojik ekipman, çalışmalara destek vermektedir. Böylelikle sürücüler daha kolay cezalar yiyebilmektedir.

Trafikteki akışın yanı sıra yayalar ve sürücülerin can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yürürlüğe konulmuş olan kurallar mevcuttur. Bu kuralların dışına çıkan vatandaşlarımız belirli cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu kurallar sayesinde toplumda yer alan kişilerin trafikteki özgürlüklerini koruyarak aynı zamanda başka insanlara zarar vermeden düzenin korunması amaçlanmaktadır. Kuralların dışına çıkıldığında birtakım cezalarla karşı karşıya kalacağımızı söylemiştik. Cezayı gerektirecek davranışlara hız sınırının aşılması, trafiği tehlikeye sokacak hatalı sollamalar ve hatalı park etme verilebilir. Eskiden bu tür cezaları yediğinizde adresinize ceza yediğinize dair tebligat iletilmekteydi. Tebligat belgesinin size geç iletilmesi ya da iletilse de gözden kaçması birçok borcunuzun birikmesine neden olabilmekteydi. Ayrıca cezayı yediğiniz süreden sonra ilk 1 ay içerisinde cezanızı öderseniz, cezanızda birtakım indirimlere gidilmektedir. Bu belgelere sahip olamadığımız zaman bu indirimlerden de yararlanmamız mümkün değildi. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte kişilerin araçlarına ait trafik cezası öğrenme işlemi eve tebligat gelmesiyle sınırlı kalmamıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü sürücülerin cezalarını öğrenebilecekleri online bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem sayesinde birkaç bilgi yardımıyla trafik cezası öğrenme işlemi yapılabilmektedir. Bu yazımızda trafik cezasını internet üzerinden öğrenmeyi anlatacağız.

EGM Trafik Cezası Öğrenme İşlemi Nereden Yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere sorgulama işlemini Eminyet Genel Müdürlüğü sunmaktadır. İlgili kuruma ait resmi internet sitesi üzerinde bu sistem mevcuttur. Yazımızın sonundaki linke tıklayarak sorgulama yapmak için ilk adımı atmış olursunuz. Bu link sayesinde yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki resim gibi olacaktır. Bu sayfada aşağıda da kırmızı çerçeve içerisine alınmış olan trafik cezası ve otopark sorgulama butonuna tıklayarak trafik cezası öğrenme işlemine başlamış olursunuz.

trafikcezası

Trafik cezanızı öğrenmeniz için birkaç bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler İsim, Soyisim, TC kimlik numarası ve Doğum yılı bilgilerinizdir. Yukarıdaki butonun yönlendirdiği sayfada aşağıdaki görselde olduğu gibi ilgili alanları doğru şekilde doldurarak doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

egmsorgulama

Doğrulama işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde ceza sınıflarının ayrılmış olduğu bölüme erişim sağlamış olursunuz. Bu sayfa plakaya ait ceza, ehliyete ait ceza gibi bir kaç ceza sınıfı bulunmaktadır. Adınıza ait trafik cezalarını ilgili bölümleri kontrol ederek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

EGM Trafik Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlarımıza ait birçok finansal bilgi olduğu için bu işlemler tek çatı altında birleştirilmiştir. Aracınıza ait vergi işlemlerini yürüten Gelir İdaresi Başkanlığı vergi sorgulamasının yanı sıra sorgulama yapılan araca ait trafik cezalarının da görüntülenebildiği online bir güvenlik sayfası oluşturmuştur. Bu sayfada sorgulama yapmak istediğiniz araca ait bilgileri ilgili boşluklara eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemler sonunda aşağıda çerçeve ile gösterilen tamam butonunu kullanarak aracınıza ait trafik cezası öğrenme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

plakadanceza

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz