Trafik Cezası Nasıl Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Ülke nüfusu arttığı için denetimler de ona orantılı olarak arttırılmış ve ceza ödemeleri de kolaylaştırılmıştır. Trafik cezası demek, trafik kural ve işaretlerine uyulmadığı takdirde, ilgili kanunlardan gelen yetkiye göre radarlardan, çevirmelerden ve kazalardan tespit edilip cezai işleme tabi tutulmanız demektir. Cezai işlem kamu yararına olmasını düşünülerek konulmuştur, yine her cezai işlemde olduğu gibi caydırıcılığı da esas alan bir uygulamadır. Olur da bir gün yanlışlıkla siz de trafik cezası alırsanız, o zaman aşağıdaki işlemleri yapmanız sizin için bilgilendirici olacaktır .

Trafik cezası nasıl ödenir?” sorusunu sormak gerekirse, önce yapılması gereken asıl hatanızın nereden kaynaklandığı ve bir defa daha tekrarlamamayı düşünmek daha sonraki kaza ve cezai durumları yaratan sebepleri azaltacaktır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

trafik cezası nasıl ödenir sorusunun cevabı il vergi dairelerine veya internet üzerinden ödeme gerçekleştirebilirsiniz olacaktır. İl ve ilçe vergi dairelerinde ödemeyi nakit olarak yapabilirsiniz. Gelir İdare Başkanlığı’nın kurduğu İnternet Vergi Dairesi sitesinde borcunuzu sorgulayıp aynı zamanda kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirebilmeniz için plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerine ihtiyacınız olacaktır.

İlk olarak internet sayfasına ulaşmak için aşağıda verilen bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Karşınıza ilk olarak aşağıdaki gibi bir ekran çıkar. Burada gösterilen motorlu taşıt sorgulama ve kredi kart ile ödeme kısmına tıklıyoruz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

İkinci adım olarak, karşımıza sizin bilgilerinizi isteyen bir ekran belirir. Bu ekranda oklarla gösterilen plaka numaranız ,TC kimlik numaranız veya vergi numaranız, tescil tahini ve en son olarak aşağıdaki ‘TAMAM’ butonuna tıkladıktan sonra trafik cezası nasıl ödenir sorusunun cevabına erişmiş olacaksınız.

Trafik Ceza Ödeme Nasıl Yapılır

En son adımda karşınıza çıkan ekranda ‘CEZAİ BİLGİLER’ denen yere tıklıyorsunuz, yoksa ceza bulunamamıştır uyarısı alabilirsiniz. Akabinde alt kısımda beliren, kredi kartı ile ödeme kısmına da tıklamış olursanız, kredi kartı bilgilerinizle ödeme yapabileceğiniz bir sayfa belirecektir. O sayfada kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yüzünüze karşı kesilmiş cezalar burada görünmeyebilir . Yüzünüze karşı kesilmiş cezalar görünmediği durumlarda, ceza makbuzunun üzerindeki ceza kesim numaralarını kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz .

Trafik cezası kredi kartı ile ödemek

Trafik Cezası Nasıl Ödenir İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz