Trafik ceza madde Ek-2/3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde Ek-2/3

Trafik Cezası Madde Ek-2/3

Trafik cezası madde Ek-2/3 ; ilgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak durumunda trafik ihlali yapılmış kabul edilir. Trafik kanununa göre araçları kullanma amacına göre sivil ya da ticari olarak tescil etmek durumunda gerekli belge ve izinleri almak gerekmektedir. Örneğin; servis taşımacılığı yapacak olan aracın ayrı belge ve izinleri alması gerekmektedir. Yük taşımacılığı yapan araçların ise daha farklı belgeleri alması lazımdır. Bireysel bir aracınız var ve sivil araç olarak tescilini yaptınız, bu durumda aracı yolcu veya yük taşıma amaçlı özellikle belediye sınırları içerisinde kullanılamaz. Eğer kullanıldığı saptanırsa, bu durumda Trafik Cezası Madde Ek-2/3 ihlal edilmiş olur. Bu ihlal kapsamında kişi veya kişiler idari para cezası almaktadırlar.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Müdürlüğünün oluşturduğu Trafik  Ceza maddelerinde olan Ek-2/3 maddesinde; ilgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak sonucunda madde Ek-2/3 ihlal edilir. Maddenin ihlal edilişinin tespiti ile sürücüye cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu ceza yaptırımı ise idari para cezası şeklindedir. Cezanın tahsilinin gerçekleştirmek amacıyla trafik zabıtası görevlendirilmiştir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Ceza Madde Ek-2/3 e göre:  ilgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak halinde trafik ihlali söz konusudur.

Kimlere Uygulanacak?

İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşımak durumunda ‘Sürücülere, bağlı bulunduğu durak, iş yeri ve işletmelerin sorumlularına’ idari para cezası uygulanacaktır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/3 maddesine istinaden kural ihlalinin akabinde idari para cezası verilir ve bu ceza ; bir yıl içerisinde 1. defasında  2.532 TL olarak belirlenmiştir. Şayet size belirtilen cezayı ödeme tarihi dahilinde eğer cezayı öder iseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli 1.899 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Şayet bir yıl içerisinde tekerrür halinde 4.220 TL olarak belirlenmiştir. %25 İndirimli olarak ödenmesi halinde de 3.165 TL idari para cezası ödenecektir. Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/3  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası bir yıl içerisinde 1. defasında  2.532 TL olarak belirlenmiştir.

Trafikten Men Durumu Nedir?

Trafik Kanunun Ceza Maddelerinden Ek-2/3 ihlal edildiğinde sürücülere idari para eczaı verilmektedir. Fakat cezaya maruz kalmasına rağmen sürücü maddenin ihlalini tekrarlaması halinde ve akabinde ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”60 gün” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/3 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Sürücü belgesine yazılan ceza puanı, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Tespiti halinde bağlı bulunduğu durak, iş yeri ve işletmelerin sorumlularına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz