Trafik Cezası Madde 94 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 94

Trafik Cezası Madde 94

Kara Yolları için oluşturulmuş olan Trafik Kanunu maddelerinden biri olan Trafik Cezası Madde 94 maddesine göre yapılması zorunlu kabul edilmiş olan zorunlu mali sorumluluk sigortasının sona ermesi halinde ya da sigorta işletenin değişmesi durumunda belirlenmiş olan tarihlerin içinde bu durumu ilgili sigorta şirketine haber vermeyen kişiler kural ihlali gerçekleştirmiş olacaktır. Böyle bir durumda zorunlu mali sorumluluk sigortasının yeniden yapılması ya da işletenin değişmesi gibi bir durumda da ilgili sigorta işletmesine bu durumun bildirilmesi gerekmektedir. Bu kural ihlalini gerçekleştiren ve aracı devreden kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir. Bununla birlikte aracı devreden kişilerin Trafik Kanunu kapsamında belirtilmiş olan tarihler içerisinde idari para cezasını ödemeleri halinde yüzde 25 oranında ceza indiriminden yararlanması da mümkündür. Bu gibi bir kural ihlalini gerçekleştiren kişilere 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre Mülki Amir tarafından herhangi bir idari para cezası ya da hapis cezası verilmeyecektir.

Trafik İhlalinin Konusu

Trafik Cezası Madde 94 ‘e göre sigorta müddeti sona ermiş olan bir aracın ya da bu aracın işleten kişinin değişimi ile ilgili durumlarda sözleşme kapsamında taraflar tarafından belirtilmiş olan tarih aralığı içerisinde bu durumu sigorta şirketine bildirmeyen kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir. Bu kuralı ihlal eden ve araç devrini gerçekleştiren kişilere verilecek olan idari para cezası miktarı ise 92 TL’dir. Belirlenmiş olan tarih aralığı içinde idari para cezasını ödemek isteyen kişilere yüzde 25 oranında indirim uygulanacak ve bu ceza indirimi ile bu kişilerin ödemesi gereken tutar 69 TL’ye düşecektir. Bu bir yana bu kural ihlalini gerçekleştiren kişilere Mülki amir tarafından verilecek herhangi bir hapis cezası ve / veya idari para cezası yoktur.

Kimlere Uygulanacak?

Bahsi geçen kuralı ihlal eden ve zorunlu mali sorumluluk sigortası sona ermesine ya da aracı bir başkasına devretmesine rağmen belirlenmiş olan zaman aralığı içinde bu durumu sigorta şirketine bildirmeyen kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Zorunlu mali sorumluluk sigortasına sahip olan bir aracı bir başkasına devreden ya da zorunlu mali sorumluluk sigortası sona eren ve araç devrini gerçekleştiren kişilerin bu durumu ilgili sigorta şirketine belirlenen tarih aralığı içinde bildirmemesi halinde ödemesi gereken idari para cezasını trafik zabıtası verecektir. Bu madde kapsamında kuralları ihlal eden ve aracı devreden kişilere verilecek olan idari para cezası 92 TL’dir. İdari para cezası ödemek ile yükümlenmiş olan kişilerin Trafik Kanunu kapsamında belirtilen tarihler içinde bu cezayı peşin bir şekilde ödemeleri halinde yüzde 2 oranında ceza indiriminden yararlanmaları da mümkündür. Bu durumda ödenmesi gereken idari para cezası 69 TL’ye düşer.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Zorunlu mali sorumluluk sigortasını ile ilgili bildirilmesi gereken durulması ilgili sigorta şirketine bildirmeyen ve araç devreden kişilere trafik zabıtası tarafından verilecek olan idari para cezası 92 TL’dir. Bu kural ihlalini gerçekleştiren kişiler yüzde 25 oranında ceza indiriminden yararlanarak 69 TL ödemek istiyorlarsa Kanunda belirtilmiş olan tarih aralığı içinde idari para cezasını peşin bir şekilde ödemelidir.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Bu kural ihlalini gerçekleştiren kişilere 5252 sayılı Kanun kapsamında yer alan 7. madde uyarınca Mülki Amir tarafından herhangi bir miktarda idari para cezası verilmeyecek bu kişiler hapis cezası ile yüzleşmeyecektir.

Trafik Zabıtasınca – Belgelerin Geri Alınma Durumu

Kural ihlalini gerçekleştiren araç devreden kişilerin ehliyet sürücü belgesi ve tescil belgesi gibi belgelerine trafik zabıtası tarafından el konulmayacaktır.

Trafikten Men Durumu

İlgili kuralı ihlal eden kişilerin araçları trafikten men edilmeyecektir.

Araç Kullanmaktan Men Durumu

Bu kural ihlalinden sorumlu olan kişilerin ehliyetlerine el konulmayacak ve bu kişiler trafiğe çıkmaktan men edilmeyecektir.

Diğer Hususlar

Trafik Cezası Madde 94 kapsamında yukarıda yer alan bilgiler haricinde herhangi bir husus yer almamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz