Trafik Cezası Madde 91 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 91

Trafik Cezası Madde 91

Trafik cezası madde 91‘de; zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur.  Zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak bilinen ifade aslında Trafik sigortası anlamına gelmektedir. Trafik sigortası ise ; Motorlu bir aracın kara yollarında işletilmesi sırasında, bir kimsenin zarara uğramasına neden olunması durumunda, o aracı işletenin üçüncü kişilere karşı olan sorumluluğunu belli sınırlar içinde karşılamayı amaçlayan ve yasaca yapılması zorunlu kılınan sorumluluk sigortası türüne Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, yada kısa adıyla Trafik Sigortası denilmektedir. Yani kısaca Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları karşılamak amacıyla oluşturulmuş bir zarar sigortası türüdür. Meydana gelen trafik kazalarında 3. kişilerin mağduriyetini gidermek adına bu sigortayı  yaptırmak önemlidir. Bazı umursamaz ve sorumluluk almayan sürücülerin zorunlu mali sorumluluk sigortasını umursamaması yüzünden ülkemizde hala trafik sigortasız sürücüler trafikte yer almaktadır. Düşünün ki , trafik sigortanızın varlığı diğer araçların sizden kaynaklı mağduriyetini giderirken aynı zamanda sizinde diğer sürücüler tarafından mağdur edilmeniz durumunda sizinde zararınızı karşılayacaktır. Kara yolları Trafik Kanunun 91. maddesinde belirtilen zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak durumunda 91. madde ihlal edilmiş olup, kişilere cezalar uygulanmaktadır. Bu ceza ise aşağıda 91. madde kapsamında ayrıntılı bir biçimde anlattığımız gibi idari para şeklinde olur. Bu cezalar ödenmediği ve hala zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmaması durumunda araçların trafikten durumları bile söz konusu olacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 91; zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak durumunda Trafik Kanunun 91 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanununun 91 maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak durumunda ‘ İşletenlere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde 91 göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 91 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak belirlenmiştir.

Trafikten Men Durumu

Trafik cezası madde 91 ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ” Eksikliği giderilinceye kadar ” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 91 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Sürücüler için Ceza Puanı, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz