Trafik Cezası Madde 82/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 82/1-b

Trafik Cezası Madde 82/1-b

Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş olan Trafik Kanunu maddelerinden biri olan Trafik Cezası Madde 82/1-b maddesine göre şehirler arası akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmayan akaryakıt istasyonu sahiplerine ve bu istasyonları işleten kişilere trafik zabıtası tarafından idari para cezası verilecektir. Bu maddeye göre kural ihlali sayılan durumlarda akaryakıt istasyonu sahibi ve akaryakıt istasyonunu işleten kişilerin Kanunda belirtilmiş olan tarihler içerisinde idari para cezasını ödemeleri halinde ceza indiriminden yararlanması mümkündür. Şehirler arası benzin, motorin gaz ve buna benzer sıvı yakıtların satıldığı yerler olan akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmayan istasyon sahip ve işletenlerine 5252 sayılı Kanun kapsamında yer alan 7. maddeye göre Mülki Amir tarafından belirlenecek olan herhangi bir idari para cezası yer almamaktadır. Bu madde ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu

Şehirler arasında gaz, motorin, benzin ve benzeri sıvı yakıtları satan akaryakıt istasyonu sahibi olan ya da bu tür akaryakıt istasyonlarını işleten kişilerin bu yerlerde sağlık malzemesi bulundurmadığı tespit edildiği taktirde bu kişi ya da kişilere verilecek olan idari para cezasını trafik zabıtası verecektir. Bu tür bir kural ihlalini gerçekleştirecek olan akaryakıt istasyonu işletmecilerine ya da sahiplerine verilecek olan idari para cezası 199 TL’dir. Bununla birlikte akaryakıt istasyonu sahibi ve işleticilerinin Kanun tarafından belirtilmiş olan süre içinde bu cezayı ödemesi durumunda ceza indiriminden yararlanması mümkündür. Ceza indirimi hakkı kazanan bu kişi ya da kişilerin ödeyecekleri idari para cezası tutarı ise 149.25 TL’dir. İlgili kural ihlali kapsamında Mülki Amir tarafından herhangi bir idari para cezası ya da hapis cezası verilmeyecektir.

Kimlere Uygulanacak?

Şehirler arası motorin, benzin ve gaz gibi sıvı yakıt satan akaryakıt istasyonu sahiplerinin ya da bu istasyonları işleten kişilerin akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmaması halinde trafik zabıtası tarafından verilecek olan idari para cezasını ödemesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Mülki Amir tarafından ne idari para cezası ne de hapis cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Şehirler arası bir akaryakıt istasyonuna sahip olan ya da bu istasyon ya da istasyonları işleten kişilerin istasyon dahilinde sağlık malzemesi bulundurmaması halinde bu durumun tespit edilmesi ile birlikte trafik zabıtası tarafından idari para cezasına çarptırılacağı madde kapsamında yer almaktadır. Bu tür bir kural ihlalini gerçekleştiren istasyon sahibi ya da işletenin ödemesi gereken idari para cezası 199 TL olup Kanunda belirtilmiş olan süre dahilinde bu cezayı ödemek isteyen kişi ya da kişilere yüzde 25 oranında ceza indirimi uygulanacaktır. Bu durumda bu kişi ya da kişilerin ödemesi gereken idari para cezası 149.25 TL olacaktır. Akaryakıt istasyonunda sağlık malzemesi bulundurmayan kişilere Mülki Amir tarafından verilecek herhangi bir ceza yoktur.

Şehirlerarası akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmamak,

benzin, gaz, motorin ve benzeri sıvı yakıtların satıldığı yer

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Trafik Kanunu maddelerinden biri olan Trafik Cezası Madde 82/1-b maddesin göre gaz, motorin ve benzin gibi sıvı yakıtların satıldığı bir akaryakıt istasyonunda sağlık malzemesi bulunmuyorsa bu istasyonu işleten kişilere ya da istasyonun sahibine trafik zabıtası tarafından 199 TL tutarında idari para cezası verilecektir. Bu kişilerin belirtilen tarihler arasında kendilerine verilen idari para cezasını ödemesi halinde yüzde 25 oranında indirimden yararlanması mümkündür. Bu durumda bu kişilerin ödeyecekleri idari para cezası tutarı 149.25 TL olacaktır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası

Madde kapsamında kural ihlali sayılan bir durumda 5252 sayılı Kanunda yer alan 7. maddeye göre Mülki Amir tarafından akaryakıt istasyonu sahiplerine ya da işletenlerine herhangi bir ceza verilmeyecektir.

Diğer Hususlar

Bu madde kapsamında herhangi bir diğer husus bulunmamaktadır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz