Trafik Cezası Madde 82/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 82/1-a

Trafik Cezası Madde 82/1-a

Trafik kanununda yer alan Trafik Cezası Madde 82/1-a’da ; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda trafik  cezası madde 82/1-a göre bir ihlal söz konusudur. Kazalar meydana geldiklerinden sadece kazayı yaşayan kişileri etkilemez; aynı zamanda diğer sürücü ve yayaların da can ve mal güvenliğini tehlikeye atar. Bu yüzden bir kaza yaşandığında tarafların olay mahallinin güvenliğini sağlaması önemlidir. Kaza meydana geldiğinde küçük bir zaman diliminin sonunda ambülans ve polis ekipleri olay yerine intikal ederler. Ve o andan itibaren kazaya bu kişilerin müdahale etmesi önem taşımaktadır. Kazayı meydana getiren kişilerin olay yerinden asla ayrılmaması gerekmektedir. Ve kazanın başka bir kazaya neden olmaması için gerekli tedbirleri aldırmanız gerekmektedir. Bildiğiniz gibi biz millet olarak, bir kaza meydana geldiğinde anında olaya müdahale etmek isteriz. Eğer araçta yardıma ihtiyacı olan kişiler varsa onları sağlık ekiplerini beklemeden araçtan çıkarmaya çalışmak ya da trafiğin açılması adına araçları kenara çekmeye çalışmak; en kötüsü de araçların kazayı görmek için durması veya trafiği yavaşlatması. Bu tür durumlar kazaya veya kişilere faydalı olmanın aksine zarar veren davranışlardır. Olaylara müdahale etmek yetkisi sadece sağlık ekipleri, polis memurları ve araç çekicilerinde bulunmaktadır. Çünkü bu insanlar konu ile ilgili uzman personellerden oluşmaktadır. Bu amaçla kazalara müdahale yetkisinin uzman ekiplere has olduğunu unutmamalı ve kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda Trafik kanununda yer alan Trafik Cezası Madde 82/1-a göre idari para cezası alacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 82/1-a bendinde; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda Trafik Kanunun  82/1-a  maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun  82/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-a maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak   149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-a maddesinde kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun  82/1-a maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz