Trafik Cezası Madde 81/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-e

Trafik Cezası Madde 81/1-e

Trafik cezası madde 81/1-e kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek sonucunda cezaya tabii tutulurlar. Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e maddesinde araç sahiplerinin kazaya karıştıkları zaman, diğer sürücüler olsun olmasın bu durumu bir polis veya zabıtaya bildirmek yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu durum büyük önem arz etmektedir. Düşünün ki aracınızı evinizin önüne park ettiniz ve sabah işe gitmek için kullanacağınız sırada biri tarafından aracınıza çarpıldığını ve muhatap kimseyi bulamadığınız var sayın. Bu durumda bu mağduriyetini giderebileceğiniz bir yer bulamazsınız. Ya da araç kaskonun gereğince sigorta şirketinden herhangi bir yardım alamayabilirsiniz. Bu yüzden Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e maddesinden  kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi halde kazayı yapan sürücü mobese kameraları, görgü tanıkları veya  herhangi bir şekilde tespit edildiğinde Trafik Kanunun 81/1-e maddesi kapsamında değerlendirilip, cezaya tabii tutulacaktır. Trafik cezası madde 81/1-e  ile araç sahibine idari para cezası kesilir ve sürücü ceza puanı da almaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek durumunda Trafik Kanunun 81/1-e maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e  maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde 81/1-e  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Trafik cezası madde 81/1-e’de belirtilen kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-e  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz