Trafik Cezası Madde 81/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-d

Trafik Cezası Madde 81/1-d

Trafik cezası madde 81/1-d’de kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik kuralı ihlali gerçekleştirilmiş olunur. Aracınızla bir kazaya karıştığınız zaman suçlu siz olun veya olmayı , paniklemeden olayı çözmeye çalışmanız önemlidir. Kaza meydana geldiğinden ilk yapmanız gereken şeyleri sıraladık. Tüm sürücülerin zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca tüm araçlarda artık araç kaskoları da bulunmaktadır. Bu yüzden sigorta şirketinin müdahale etmesi için önce polis veya bir eksperin kazayı görüp raporlama yapması gereklidir.

  • Varsa yaralılar için ilk yardım ekibini çağrılmalıdır.
  • Kazaya karışan kişilerin içerisinde alkollü olduğundan şüphelendiğiniz biri varsa 155’i arayınız ve polisin gelmesini bekleyiniz.
  • Kazadan sonra kaza tespit tutanağını doldurun, herkes kendisiyle alakalı olan kısma gerekli bilgileri yazarak olay yerini çiziniz ve trafik kazasının nasıl meydana geldiğini açıklamalısınız.
  • Arkanızdan gelen araçların sizi zamanında görüp hızlarını düşürmeleri ve yanınızdan daha dikkatli geçebilmeleri veya durmalarını sağlamak için dörtlü ikaz lambalarını mutlaka yakmalısınız.
  • Aracınızda bulunan üçgen ikaz işaretini aracınızın arkasından itibaren; en az 100 metre gerisine koyun. Koymaya giderken yolun en sağ kenarından giderek dönmeye özen gösterin.

Bu ve buna benzer birçok şeyi kazanın ardından yapmanız gerekmektedir. Bunun aksi olan kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik cezası madde 81/1-d  trafik ihlali sonucunda cezaya çarptırılırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 81/1-d  kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik cezası madde 81/1-d ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak uygulanır ve tespitin yapıldığı yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-d maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde 81/1-d göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak hesaplanmıştır. Belirlenmiş olan tarihte cezayı öderseniz % 25 indirim hakkınız olur ve 149,25 Türk Lirası olarak ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-d  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-d maddesinde belirtilen kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 20 ceza puanı verilir. Ceza puanı ehliyete yazıldığında ve 100 puanı geçtiğinde, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-d  maddesinde 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası mülki amirce, sürücüler için ceza puanı, mahkemelerce belgelerin iptali, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz