Trafik Cezası Madde 81/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-c

Trafik Cezası Madde 81/1-c

Trafik cezası madde 81/1-c‘de kazalarda ölen, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik ihlali yapılmış olur. Trafik cezası madde 81/1-c  ihlal edildiği ve bu durumun tespit edildiği durumda ihlal cezaya tabi tutulur. Kara yolları trafik cezası madde 81/1-c ihlal eden kişilere idari para cezası verilir. Çokça kazaya maruz kaldığımız bu dönemlerde araçların kaza sonrası kazanın anlaşılması ve hasarın tespiti çok zor yapılmaktadır. Bir kaza meydana geldiğinde; kaza sonucunda can ve mal kaybı olsun olmasın iki tarafında kazanın sorumluluğunu alacak şekilde hareket etmesi çok önemlidir. Bazı sürücüler kazayı yaşadıktan sonra eğer hatalı tarafta ise kazanın gerektirdiklerinden kaçmaya çalışırlar ya da karşı tarafa kazanın tutanağını tutulması için gereken bilgileri vermekten kaçınırlar. Bu bilgiler  sürücünün kimliği, adresi, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarası olup bunları kazaya karışan diğer tarafa bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik cezası madde 81/1-c ihlal edilmiş olur. Bu maddenin ihlali sonucunda da idari para cezası ve sürücü belgesine yazılacak olan ceza puanı ile cezalandırılır. Bu tür durumlara maruz kalmamak için, kaza meydana geldiğinde olabildiğince şeffaf olmak büyük önem arz eder.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-c kazalarda ölen, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik cezası madde 81/1-c ihlal edilmiş sayılır. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde olur ve tespitin yapıldığı yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi, durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-c maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan tarihte cezayı öderseniz % 25 indirim hakkınız olur ve 149,25 Türk Lirası olarak ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-c  maddesine göre Trafik Zabıtası tarafından İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-c maddesinde belirtilen trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 10 ceza puanı verilir. Ceza puanı ehliyete yazıldığında ve 100 puanı geçtiğinde, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası mülki amirce, sürücüler için ceza puanı, mahkemelerce belgelerin iptali, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz