Trafik Cezası Madde 81/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-b

Trafik Cezası Madde 81/1-b

Trafik cezası madde 81/1-b kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar varsa bu kaza mal ve can güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek amacıyla yapılan her hareket suç olarak kabul edilir. Bu suç trafik maddesi ihlali kapsamında değerlendirilir ve uymayan kişilere cezai işlem uygulama şeklinde verilmektedir. Ülkemizde trafiğin en önemli problemlerden biri olduğunu biliyoruz. Özellikle kalabalık şehirlerde trafik bayram tatili zamanlarında yoğunlukta sınır noktasına gelmektedir. Bu tür zamanlarda çokça trafik kazası haberi almaktayız. Araçlara temas edip olay yerinden hızla uzaklaşanlar yahut yine park halinde olan ya da seyir halinde olana araçlara çarpıp olay yerinden kaçan araçlar ya da sürücüler için bu hareketler Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-b maddesini ihlal etmiş kabul edilir. Bu ihlal sonucunda kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. Çünkü bir kaza meydana geldiğinde iki tarafında kazanın sorumluluğunu kabul edip, üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir. Kazada suçlu veya suçsuz olan taraf kim olursa olsun kazanın sorumluluğu gereğince, gerekli tüm işlemleri yerine getirerek diğer araç veya sürücülerin can ve mal güvenliğini tehdit edecek hal ve hareketlerden kaçınmalıdır. Bu amaçla Kara yolları kanunu trafik cezası madde 81/1-b belirtiği üzere trafik ihlali yapıldığı zaman bu madde gereğince ihlal değerlendirilir ve ceza kesilir. Kara yolları Yasasının trafik cezası madde 81/1-b  ayrıntıları ilgili yazıdadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 81/1-b kazalarda ölen, yaralanan ya da maddi hasar varsa bu kaza mal ve can güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda Trafik Yasasının 81/1-b maddesi ihlal etmiş sayılır. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde olur ve tespitin yapıldığı yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazalarda ölen, yaralanan ya da maddi hasar varsa bu kaza mal ve can güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda trafik cezası madde 81/1-b göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazalarda ölen, yaralanan ya da maddi hasar varsa bu kaza mal ve can güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası 81/1-b maddesine göre ters kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 412 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Belirlenen tarihte cezayı öderseniz % 25 indirim kazanır ve 309 Türk Lirası ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirtarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları trafik yasasının trafik cezası madde 81/1-b göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 412 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik cezası madde 81/1-b  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası mülki amirce, sürücüler için ceza puanı, mahkemelerce belgelerin iptali, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz