Trafik Cezası Madde 81/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-a

Trafik Cezası Madde 81/1-a

Her geçen gün nüfus artışı beraberinde ulaşımdaki kalabalığında artışına neden olmaktadır. Artık neredeyse her bir birey başına bir araç düşüyor. Bu yüzden kalabalık bir trafik ve bu kalabalıkta kaybettiğimiz vakte de alışır olduk. Bu durum alışılabilir bir durum olsa bile kalabalık trafiğin getirdiği birçok sorun bulunmaktadır. Bunlardan ilk başta geleni trafik kazalarıdır. Yoğun trafik birçok trafik kazasının da beraberinde getirmesine neden olmaktadır. Bu amaçla Trafik Cezası Madde 81/1-a da ; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak halinde sürücülere cezaya maruz kalırlar. Bunun nedeni ise kaza meydana geldiğinde sürücülerin diğer sürücü veya yolcuların bu kazadan etkilenmeyecek şekilde kazanın meydana geldiği yerde gerekli tedbirleri almalıdırlar. Örneğin bir kaza sonunda etrafa saçılan araçtan kopan parçaları toplamalı yada kenara almalıdırlar. Yada yaralanma meydana gelmiş bir kazada ise kaza mahallini terk etmek yerine bilhassa ambulansı arayıp gerekenin yapılmasını sağlamalıdırlar. Ayrıca o olay yerine de bazı engelleyici işaretler vasıtasıyla korumaya almalıdırlar. Trafik Cezası Madde 81/1-a kapsamında kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda aşağıda anlatıldığı gibi sürücüye cezalar verilecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 81/1-a de ; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak halinde bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik ceza madde 81/1-a nın ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Maddelerinden Madde 81/1-a ; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak halinde Trafik yönetmeliği tarafından bu durum trafik ihlali olarak kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak durumunda ‘Uymayanlara’ idari para cezası kesilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 81/1-a de anlatılan durumun aksi şekilde hareket eden sürücülere trafik ihlali yaptıkları gerekçesi ile cezai işlem uygulanır.Bu ceza sonunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  149,25 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 81/1-a ya göre; kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak halinde sürücü  ceza almaktadır. Bu ceza ise sürücüye ”20” ceza puanı olarak verilir. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 81/1-a ya göre trafik ihlali yapıldığında Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz