Trafik cezası madde 78/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 78/1-b

Trafik Cezası Madde 78/1-b

Trafik Cezası Madde 78/1-b maddesinde; motorlu bisiklet, motosiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma gözlüğü ve başlığı, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması halinde uymayanlara ceza verilmektedir. Bu ceza ise idari para cezası ve sürücüye ceza puanı şeklinde verilmektedir. Motorlu taşıtların kullanımında özellikle motorlu bisiklet ve türevlerinin kullanımında yolcu ve sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü kullanmaları gerekmektedir. Bu sayede bir kaza anında yaralanmaları en aza indirgemektedir.  Çünkü kast insanlar için hayati önem taşımaktadır. İstatistikler göz önüne alındığında kask kullanımı olmadan yapılan kazalarda ölüm ve ağır yaralanma olaylarının daha fazla olduğu görülmüştür. Fakat kask ya da gözlük varken meydana gelen kazalarda ise hasar biraz daha aza indirgenir. Bu amaçla Trafik Cezası Madde 78/1-b’de; motorlu bisiklet, motosiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma gözlüğü ve başlığı, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmamasının ve kullanmamasının yasak olduğu belirtilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesinde;motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma gözlüğü ve başlığı, yolcularınsa koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda Trafik Yasasının 78/1-b maddesi ihlal edilir. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin yapıldığı yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma gözlüğü ve başlığı, yolcularınsa koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma gözlüğü ve başlığı, yolcularınsa koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda ‘Uymayan kişilere’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesine göre ters kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan tarihte ödeme yapılırsa % 25 indirim uygulanır ve 69 Türk Lirası ödenir. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesine göre Trafik Zabıtası tarafından İdari Para Cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-b maddesinde belirtilen; motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 15 ceza puanı verilir ve ehliyete işlenir. Bir yılda 100 ceza puanını geçilirse, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesinde Mülki Amir tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz