Trafik cezası madde 78/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 78/1-a

Trafik Cezası Madde 78/1-a

Trafik Cezası Madde 78/1-a’ya göre; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak halinde bu kurala uymayanlara cezai işlem uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi emniyet kemeri kullanıldığında kazalardaki yaralanmaları önemli ölçüde azaltır ve aracın ön koltuklarında kemer kullanmamanın büyük risk meydana getirdiğini herkes kabul eder. Kaza istatistiklerine göre emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Otuz kilometre hızda meydana gelen bir kazada, arka koltuktaki yetişkin vatandaş bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk güç ile öne fırlar. Emniyet kemeri kullanılmadığı zaman, bu durum yolcunun ölümü ya da ağır yaralanması ile sonuçlanır, ayrıca ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olur. Trafik Cezası Madde 78/1-a’da belirtilen; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda ; çarpışma anında vücudunuzun araçla aynı hızda hareket eder. Vücudumuzun ileri hareketini emniyet kemeri durdurur. Eğer takmamış iseniz sizi aracın tavanı, direksiyon simidi ya da cam durdurur. Ancak bunun sonucu ölüm ya da yaralanma olmaktadır. Bu bağlamda emniyet kemerini takmak gerekmektedir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 78/1-a kapsamında aşağıda belirtilen cezalara maruz kalabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesinde; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda Trafik Kanunun 78/1-a maddesi ihlal edilmiş sayılır. Bu ihlal tespit edilirse, cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-a maddesine göre ters kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan tarihte ödeme yapılırsa % 25 indirim uygulanır ve 69 Türk Lirası ödenir. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 78/1-a maddesinde belirtilmiş olan; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ya da kullanmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 15 ceza puanı verilir ve ehliyete işlenir. Bir yılda 100 ceza puanını geçilirse, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesinde trafik zabıtası tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz