Trafik Cezası Madde 77/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 77/1-c

Trafik Cezası Madde 77/1-c

Trafiğin daha güvenli ve rahat kılabilmesi adına Kara yolları Genel Müdürlüğü çeşitli uygulamalar geliştirmektedir. Bu uygulamalar da belli kurallar çerçevesinde denetlenmektedir. Trafik yönetmeliği dediğimiz bu yönetmelikte sürücülerin ve yolcuların trafikte paylaşacağı görevlerden bahsetmektedir. Ayrıca trafikte nasıl hareket edileceği ve nasıl davranması gerektiğine dair de bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında hem yolcuların hem de sürücülerin davranış göstermesi zorunludur. Aksi halde yaptıkları hareketlerin bir ceza maddesi kapsamında değerlendirilip ceza verilmesi çok olasıdır. Trafik ceza maddelerinden olan Trafik Cezası Madde 77/1-c de; bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek ceza maddesinin ihlalini ifade etmektedir. Bu ihlalin sonucunda ise sürücüye idari para cezasının yanı sıra bir de sürücü belgesine ceza puanı eklenmektedir. Trafik Cezası Madde 77/1-c uyarınca sürücülerin, özel bir gün maksadı ile bir yetkili veya görevli denetiminde yürüyüş yapıldığında yürüyüş kolları arasından geçmesi yasaktır. Bu yasağa karşı duran tüm sürücülere Trafik Cezası Madde 77/1-c kapsamında cezai işlem uygulanır. Cezai işlem ise trafik zabıtası tarafından yapılmaktadır. Trafik Cezası Madde 77/1-c ve kapsamı aşağıdaki gibidir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları trafik kanunun trafik ceza maddelerinden 77/1-c maddesine göre trafik ihlalinin konusu ;Bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmektir. Bu durumda Trafik Cezası Madde 77/1-c ya göre trafik ihlali olarak kabul edilmektedir. Trafik ceza madde 77/1-c ün ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 77/1-c ya göre ; bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek halinde bu durum trafik ihlali olarak görülmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek durumunda ‘Sürücülere’ idari para cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik yönetmeliğinde bulunan ceza maddelerinden madde 77/1-c ya göre aykırı davranan sürücüye ceza verilmektedir. Bu ceza sonunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 92 Türk Lirasıdır. Eğer cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 77/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezası Madde 77/1-c da ;Bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek halinde bu sürücülere ceza verilir. Bu ceza ise idari para cezası ile beraber  ”10” ceza puanıdır. Ayrıca alınan bu ceza puanları ehliyete kaydedilir. Ehliyete kaydedilen ceza puanları ise 100 ceza puanını geçtikten sonra ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 77/1-c kapsamında Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu yoktur.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz