Trafik Cezası Madde 77/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 77/1-b

Trafik Cezası Madde 77/1-b

Trafik Cezası Madde 77/1-b’ye göre; gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları halinde bu madde kapsamında cezaya sahip olurlar. Bildiğiniz gibi görme engelli vatandaşlarımızın taşıt yolu üzerinden rahatça ilerleyebilmesine imkan sağlayan özel taşlar döşenmektedir. Bu taşlar yay geçidinde sarı renkli ve yuvarlak çıkıntıları bulunan şekildedir. Bu çıkıntıları hissederek yaya geçidinde bir kazaya uğramadan yollarına devam edebilirler. Keza taşıt yollarında da yine görme engelli vatandaşların kullanabilmesi için özel işaretler bulunmaktadır. Sürücülerin taşıt yolunda iken bu vatandaşlara ayrı ihtimam göstermesi gerekmektedir. Bu durum Trafik Cezası Madde 77/1-b kapsamında gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları halinde ceza verilecektir şeklinde anlatılmıştır. Bizlerin de hem vatandaşlık görevimizi yerine getirmek adına hem de cezaya maruz kalmamak için bu özeni göstermemiz gereklidir. Trafik Cezası Madde 77/1-b ayrıntılarına aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesinde; gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda Trafik Kanunun 77/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde olur ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından kesilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda Kara yolları Trafik Yasasının 77/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda ‘ Sürücülere’ uygulanacak ceza idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 77/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Eğer belirlenen zamanda ödeme yaparsanız % 25 indirim kazanır ve 149,25 Türk Lirası ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 77/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 77/1-b maddesinde belirtilmiş olan; gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan vatandaşların, taşıt yolu üzerinde bulunmaları durumunda, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücülere 15 ceza puanı verilmektedir. Bu ceza puanının ehliyete yazılmış olan sürücüler bir yıl içerisinde 100 ceza puanını geçerlerse, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik ihlali yapıldığında mülki amir tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz