Trafik Cezası Madde 76 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 76

Trafik Cezası Madde 76

Trafik Cezası Madde 76’da; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmelerinin yasak olduğu belirtilir. Eğer bunun aksi bir durum sergilenirse o zaman trafik ihlali söz konusu olur.Trafik ihlali yapıldığında ise sürücüye cezai işlem uygulanır. Trafik Cezası Madde 76 kapsamında bu maddenin ihlali tespit edilirse, sürücüye idari para cezası kesilir ve ceza puanı verilir. Bu cezalarsa o yerdeki görevli trafik zabıtası tarafından alınmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları trafik kanunun trafik ceza maddelerinden 76. maddeye göre trafik ihlalinin konusu; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri olarak tanımlanmıştır. Bu durumda Trafik Cezası Madde 76’ya göre trafik ihlali olarak kabul edilir. Trafik ceza madde 76’nın ihlal edilmesiyle sürücüye idari para cezası kesilmektedir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtası tarafından alınır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 76’ya göre; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri durumunda bu durum trafik ihlali olarak görülür.

Kimlere Uygulanacak?

Sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri durumunda ‘Sürücülere’ idari para cezası verilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik yönetmeliğinde bulunan ceza maddelerinden madde 76’ya göre aykırı davranan sürücüye ceza verilir. Bu cezanın sonunda alınan ceza ise idari para cezası kapsamında 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Eğer cezayı belirli sürede öderseniz % 25 indirim kazanırsınız ve 149,25 Türk Lirası ödersiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 76. maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezası Madde 76’da; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uyulmaması, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler bulunurken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaması, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri durumunda bu sürücülere ceza verilmektedir. Bu cezada sürücülere  Ayrıca alınan bu puanlar ehliyete kaydedilmektedir. Ehliyete kaydedilen ceza puanları ise 100 puanı geçerse, ehliyete el konulabilir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 7’ya göre trafik ihlali yapıldığında mülki amir tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz