Trafik Cezası Madde 75 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 75

Trafik Cezası Madde 75

Daha güvenli bir trafik ve sürüş imkanı için Kara yolları tarafından uygulamaya konulmuş olan Trafik Yönetmeliği kapsamında yönetmeliğe uymayan sürücülere ceza verilir. Verilen bu cezaların da ne kıstasta olacağını belirlemek amacı ile Trafik ceza kanunu oluşturulmuştur. Bu kanunda trafik ceza maddeleri bulunmaktadır. Trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 75 de; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen durumlarda yakılmaması bu ışıkların gereksiz kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymaması durumlarında sürücülere ceza verilir. Bu cezalar, idari para cezasıdır. Aynı zamanda sürücüye ceza puanı da verilir. Trafik Cezası Madde 75’in kapsamlı incelenmesi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 75 de trafik ihlalinin konusu; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları durumlarda diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen durumlarda yakılmaması bu ışıkların gereksiz kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymamasıdır. Trafik Cezası Madde 75’e göre bu durumun tersi her şey kural ihlali olarak kabul edilir. Trafik ceza madde 75’in ihlal edilmesi durumunda sürücüye idari para cezası verilmektedir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtası tarafından tahsil edilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 75’e göre ; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları durumlarda diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen durumlarda yakılmaması bu ışıkların gereksiz kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilmiş olan hususlara uymaması durumlarında bu durum trafik ihlali olarak nitelendirilir.

Kimlere Uygulanacak?

Okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen durumlarda yakılmaması bu ışıkların gereksiz kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilmiş olan hususlara uymaması durumlarında ‘Sürücülere’ idari para cezası uygulanır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 75’e göre trafik ihlali yapan sürücülere ceza verilir. Bu cezanın sonucunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Eğer cezayı belli sürede öderseniz % 25 indirim kazanır ve 149,25 Türk Lirası ödersiniz. Ayrıca söz konusu olan ceza 5252 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 75 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Yasasının Trafik Cezası Madde 75’inde; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen durumlarda yakılmaması bu ışıkların gereksiz kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilmiş olan hususlara uymaması durumlarında sürücüye ceza verilmektedir. Bu ceza ise ”15” ceza puanı olarak ehliyete yansımaktadır. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılırsa ve 100 ceza puanını geçerse, ehliyete de el konulmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 75’te bahsedilen kurallara riayet edilmediğinde trafik ihlali oluşmaktadır. Bu trafik ihlali de belli şekilde cezaya çarptırılır. Trafik Cezası madde 75’e göre trafik ihlali yapıldığında mülki amir tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz