Trafik Cezası Madde 74 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 74

Trafik Cezası Madde 74

Trafik Cezası Madde 74′de; görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olmayan, fakat başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda bu maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Haliyle trafik ihlali sonucunda sürücüye cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlem genelde idari para cezası ve sürücüye ceza puanı şeklinde verilmektedir. Trafik Cezası Madde 74 kapsamında araç sürücülerinin ışıklı trafik işareti veya görevli bir kimse bulunmadan yaya ve okul geçitlerinden geçmeye çalışmak ya da oradan geçmekte olan öğrencilerin canını tehlikeye düşüren hareketlerde bulunduğunda yukarıda bahsettiğimiz cezalara tabii olurlar. Trafik Cezası Madde 74 ve kapsamına ulaşmak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 74’te; görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçları yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek halinde bu maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Trafik ceza madde 74’ün ihlal edilmesiyle sürücüye idari para cezası verilmektedir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtası tarafından tahsil edilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Maddelerinden Madde 74’te; görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olmayan, fakat başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçları yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermeme durumunda Trafik yönetmeliği tarafından bu durum trafik ihlali olarak kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olmayan, fakat başka bir trafik işaretiyle belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçları yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermeme halinde ‘Sürücülere’ idari para cezası kesilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 74’te anlatılan durumun tersi şekilde hareket eden sürücülere trafik ihlali yapmaları sebebi ile cezai işlem uygulanmaktadır. Bu ceza sonucunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Eğer cezayı belirlenmiş sürede öderseniz % 25 indirim kazanırsınız ve 149,25 Türk Lirası ceza ödersiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 74 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 74’e göre; görevli bir kişi ya da ışıklı trafik işareti olmayan, fakat başka bir trafik işaretiyle belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmama ve bu geçitlerden geçmekte olan ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermeme durumunda sürücü ceza alır. Bu ceza sonucunda sürücüye 20 ceza puanı verilmektedir. Eğer bu cez puanları ehliyete işler ve 100 puanı geçerse ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 74’e göre trafik ihlali yapıldığında mülki amir tarafından idari para cezası, belgelerin iptali (Mahkemeler tarafından), belgelerin iptali, belgelerin geri alınması (Trafik zabıtası tarafından), araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz