Trafik Cezası Madde 72 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 72

Trafik Cezası Madde 72

Günümüzde trafikte ki yollardaki araç sayısı o kadar artmıştır ki, neredeyse her aileye bir araç düşmektedir ülkemizde. Bir çok kişi işine ya da okuluna daha rahat gidebilmek için, kimileri işi için taşımacılık-ulaşım alanında kullanabilmek için araç satın almaktadırlar. Ancak bunların dışında bir de araçlarını aldıktan sonra aracın türüne yada yapılış amacına ve tarzına uygun olmayacak şekilde kullananlarda olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, şehir içi ulaşımda kullanılan minibüsler, tamamen yolcu taşıma amacıyla üretilmiştir. Ancak bu tip araçları bazen seçimler de seçim vaat aracı, yada başka ticari amaçları doğrultusunda içini donatıp mahallelerde bir nevi seyyar satıcılık yapabilmektedirler. Bir başka örnek ise yine sadece kişisel araç olarak kullanılması gereken bazı otomobillerin, genellikle genç yaştaki kişiler tarafından sanayi de bazı parça değişimleri yaptırmaları ve içlerine aracın yapısına uygun olmayan ses sistemleri döşeyerek bu şekilde aracı kullanmaları da görülmektedir. Aslında belli bir düzeyde ve uygun olacak şekilde araç içerisinde kişilerin isteğine göre bazı değişimler yapmasında hukuki olarak herhangi bir sakınca bulunmamaktadır, ancak bir çok kişi bunları başka insanları rahatsız edecek ve toplumsal huzuru bozacak şekilde kullandığı için hukuki olarak yasaklanmıştır. Yollarda ve trafikte aracın ses seviyesinin çok üstünde müzik açmak hem diğer sürücülerin dikkatini dağıtmakta hem de insanları ciddi anlamda rahatsız edebilmektedir. Bir başka örnek ise araçların yapısına uygun olmayan ve hiç bir alakası olmadığı halde başka araçların farlarını, ışıklarını takanlarda olmaktadır. Bu da trafikte diğer sürücüler için zor anlar oluşturabilmekte ve insanları rahatsız edebilmektedir. Bu ve bunlara benzer olaylar sık sık yaşandığı için trafik cezası madde 72‘de bu duruma değinilmiştir. Bu maddenin amacı trafikte belirttiğimiz gibi olumsuzlukların yaşanmaması, trafiğin olabildiğince güvenilir ve rahat bir ortam olması için ceza maddelerinde kendine yer edinmiştir.

Trafik Cezası Madde 72 Nedir? Kimlere uygulanır? 

Bu madde trafikte diğer sürücüleri ve yayaları rahatsız eden araç sahiplerini alakadar etmektedir. Bu madde Türk ceza hukukunda “Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak” şeklinde geçmektedir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durumları gerçekleştirmek yasaktır! Trafikte ilgili maddede geçtiği gibi kurallara uymayan ve ihlal eden sürücülere bir takım ceza-i işlemler uygulanmaktadır. Bu durum tamamıyla araç sürücülerini alakadar ettiği için de ceza-i yaptırım da aynı şekilde o esna da araç içerisinde bulunan sürücüye uygulanır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu tip cezalar tamamen, kişilerin bilinçsizce ve sorumsuzca davranmalarından kaynaklandığı ve bir daha gerçekleşmemesi adına kişilere bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu madde’ye göre kural ihlali gerçekleştiren araç sürücülerine trafik zabıtasınca 92 tl idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezanın nakit ödemek istenmesi durumda %25’lik bir indirim gerçekleşmekte ve ceza 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Bu kural ihlali sonucunda araç sürücüsüne idari para cezasının yanı sıra bir de sürücü ceza puanı uygulaması ile kendisine belirli bir miktar puan cezası eklenmesi durumu mevcuttur. Madde 72 kuralını ihlal eden sürücülere 10 ceza puanı eklenmektedir.

Diğer Hususlar ;

Yukarıda da yazdığımız ve bahsettiğimiz gibi bu tarz kural ihlali araçlara takılan ses, ışık gibi ek parça gibi durumlardan meydana geldiği için, trafik zabıtasınca fark edilen bu tip araçların cihazları araçtan söktürülüp çıkartılır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan kişilerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz