Trafik Cezası Madde 71 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 71

Trafik Cezası Madde 71

Her gün trafikte, yollarda çeşitli yerlerde sürücülerin veya yayaların karıştığı sayısız kaza meydana gelmektedir. Bu kazalardan bir çoğu ya sürücülerin, yayaların dikkatsiz olmalarından yada bazı trafik kurallarını hiçe saymalarından dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca bilindiği gibi trafikte bazı durumlarda bazı sürücüler, araç sahipleri yada yayalar bazı geçiş haklarına, önceliğe sahiptirler. Hem sosyal etik anlamında toplumca bilinen hem de trafikte konulmuş bazı kurallar çerçevesinde bu geçiş üstünlükleri yada hakları kişilere tanınmıştır ve uygulanmaktadır. Her ne kadar geçiş üstünlüğü hakkını kullanmak kesin uyulması gereken bir kural olmasa da araç sahiplerinin ve yayaların trafikte daha rahat ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktadır. Ancak bu geçiş üstünlüğü hakkı, az önce de belirttiğimiz gibi kesinlikle sürücülere yada yayalara tam olarak herhangi bir hak tanımamaktadır. Buna rağmen trafikte bu hakkı trafiği riske edebilecek şekilde kullananlarda var maalesef. Çünkü geçiş hakkı üstünlüğü trafikte sadece bir tarafın bulunduğu durumdan dolayı kendisine tanınmış bir haktır. Eğer trafikte bahsedildiği gibi herhangi bir durum yoksa, ve araç sürücüleri zorunluluk olmadığı halde bu geçiş üstünlüğü haklarını kullanırlarsa trafik cezası kanunu madde 71‘e göre suç işlemiş sayılırlar ve ceza kanunu çerçevesinde bazı ceza-i yaptırımlara maruz kalırlar. Sadece maddi olarak kendilerini riske değil ayrıca, bazen hem kendi can ve mal güvenliklerini hem de trafikte bulunan diğer araçların ve yayaların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabilmektedirler. Türk ceza kanunu da bu ve buna benzer durumların en aza indirgenmesi için ve daha güvenli bir trafik sürüş ortamı oluşturmak için bazı yasal düzenlemeler yapmıştır.

Trafik Cezası Madde 71 Nedir? Kime Uygulanır?

Bu madde trafikte bazı durumlarda kendilerine geçiş üstünlüğü hakkı verilen ancak bu hakkı olumlu-olumsuz her yerde kullanan ve amacı dışına çıkaran araç sürücülerini alakadar eden bir maddedir. Bu madde ceza kanunu maddelerinde “Zorunluluk olmadığı halde geçiş üstünlüğü hakkını kullanmak” şeklinde geçmektedir ve bahsedildiği gibi bu kanuna riayet etmemek suç teşkil etmektedir ve bazı ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu maddeye göre trafikte üstünlük araç sahiplerine verildiği için, kural ihlali gibi durumlarda da ceza-i yaptırımda yine araç sürücülerine uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu tip kural ihlalleri dikkatsizlik, umursamazlık gibi sürücü kaynaklı hatalardan meydana geldiği için bir daha gerçekleşmemesi ve bu tip sürücülere caydırıcı olması amacıyla bir takım ceza-i işlemler uygulanır. Bu kuralı ihlal eden kişilere Madde 71 çerçevesinde, trafik zabıtası tarafından 92 tl’lik idari para cezası uygulanır. Bu ücretin peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Madde 71 çerçevesinde belirlenmiş kuralların dışına çıkarak bu tip ihlalleri gerçekleştiren kişilere idari para cezasının yanında bir de yine kendilerini alakadar eden ceza puanı uygulamasına tabi tutulur. Bu kuralın dışına çıkan kişilere 15 ceza puanı eklenmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan kişilerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz