Trafik Cezası Madde 70 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 70

Trafik Cezası Madde 70

Ülkemizde ve dünyanın çoğu ülkesinde, birçok insan trafiği ve yolları ulaşım amacının dışında kullanabilmektedirler. Buna basit ve kısaca, araçların ve yayaların kullandığı yollarda yarışlar düzenlemek, koşu çalışması yada yürümek gibi örnekler verilebilir. Özellikle trafiğin yoğun olarak kullanıldığı ve birçok kişinin tercih ettiği yollarda bu tip yarışlar ve etkinlikler düzenlemek bir çok açıdan tehlikeli olabilmekte ve risk taşımaktadır. Sadece yolu kullanan araç sahipleri için değil, bahsi geçen etkinlikte bulunan kişiler için de tehlikeli olabilmektedir. Birçok insan bu tip etkinlikleri izinsiz gerçekleştirmekte ve  yollarda uyarı levhaları koyulmamaktadır. Her ne kadar bu tip yarış veya koşu çalışmaları yasak olmasa da önceden mutlaka izin alınmalıdır. Bu sayede izin alındıktan sonra gerekirse yol kapatılabilir, uyarı levhaları ilgili kurumlarca asılabilir ve böylece daha güvenli bir ortam sağlanabilir. Tüm bu saydıklarımız her durumda geçerli değildir. Çünkü birçok insan motorlu araç yarışını herhangi bir spor branşının antrenmanı olarak değil de keyfi olarak yapmaktadır ve bu tip faaliyetlere ise izin için başvurulsa bile çoğu zaman izin verilmemektedir. Eğer izinsiz gerçekleştiği fark edilirse, yarışa ve yarışı organize edip yarışan kişilere derhal müdahale edilir ve trafiğin daha güvenli olması için araçları durdurularak haklarında yasal işlemler başlatılır. Türk ceza kanunu trafik cezası madde 70, bu tip organizasyonların daha güvenli gerçekleşmesi ve izinsiz yapılmaması için yasalara eklenmiş bir maddedir. Bu madde sayesinde trafikte daha güvenli sürüşlerin gerçekleşmesi amaçlanmakta ve trafikteki kişilerin can ve mal güvenlikleri emniyet altında tutulmaya çalışılmaktadır.

Trafik Cezası Madde 70 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde genellikle yollarda veya sokaklarda izinsiz bir şekilde yarış düzenleyen, çoklu katılımcıya sahip koşular veya koşu antrenmanları yapan kişileri alakadar etmektedir. Türk ceza kanununda bu madde “Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenlemek” şeklinde geçmektedir. Yani bu tip faaliyetlerde bulunmak suç teşkil etmekte, ve bu kurala uymayan kişi veya kişilere bazı cezalar uygulanmaktadır. Bu maddeye göre ceza-i yaptırım madde 70 hükümlerine uymayan ve trafiği riske eden herkese ceza-i yaptırımlar yapılmaktadır

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu maddeye uymama sonucunda trafikte birçok kaza meydana gelebilmekte ve birçok kişinin can ve mal güvenliği tehlikeye girebilmektedir. bu gibi durumların engellenmesi ve caydırıcı olması amacıyla, ihlal eden kişilere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 70 çerçevesinde 412 TL idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 309 TL olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Bu maddede her ne kadar kişiler araç içerisinde bulunsa ve kural ihlalini gerçekleştirseler bile, sürücülere herhangi bir ceza puanı eklenmemektedir.

Diğer Hususlar ;

Bu tip olayların tespiti durumunda derhal yetkili kişilerce olaya müdahale edilir ve devam edilmesi engellenir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

a Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz