Trafik Cezası Madde 69/2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 69/2

Trafik Cezası Madde 69/2

Günümüzde bir çok kazanın meydana gelme sebebi kurallara uymamak yada kuralları görmezden gelmekten kaynaklanmaktadır. Her ne kadar Türk ceza kanunlarında trafikte oluşan kazaları en aza indirmek ve caydırıcı olmasını sağlamak amacıyla bir çok düzenleme ve kanun maddesi hazırlanmış olsa da, trafikte ki sürücüler, yayalar gibi bir çok insan bunları göz ardı etmekte ve hem kendi hayatlarını hemde diğer insanların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabilmektedirler. Bunlara verilecek örneklerden biride hiç şüphesiz araçların en hızlı oldukları yerler olan otoyollarda gerçekleşen kazalardır. Otoyollar, otobanlar kısacası şehirler arası yollar genel olarak köy, kasaba ve küçük ilçelerden geçmektedir. Bu tip yerleşim yerlerinde ise geçim kaynağı genel olarak hayvancılık olmakta ve halkın büyük bölümünün büyükbaş ve küçükbaş hayvanı bulunmaktadır. Köyler ve kasabalar ise ulaşımın daha kolay olması sebebiyle bu tip yol kenarlarında bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kırsaldaki halkın hayvanları sık sık motorlu araçların geçiş yaptığı bu yollara gelmekte ve trafikte birçok sıkıntıya sebep olabilmektedir. Başta da bahsettiğimiz gibi bu tip yollarda araçlar hızlı bir şekilde seyir ettikleri için aniden yola fırlayan yada yol üstünde bekleyen hayvanlar geç olarak fark edilmekte ve araç sürücüleri için zor anlar oluşturabilmektedir. Hayvan sahipleri bazen bu şekilde başıboş hayvan bırakmanın yasak olduğunu bilmekte ve bu kurala riayet etmemektedir. Türk ceza kanunu da trafik cezası madde 69/2‘de bu tip olumsuz durumları engellemek amacıyla, kurallara uymayan kişiler için bazı yasal düzenlemeler getirerek, uymayanlara bazı ceza-i yaptırımlar uygulamaktadır.

Trafik Cezası Madde 69/2 Nedir? Kime Uygulanır?

Bu madde trafikte hayvan sahiplerini ilgilendiren kişiler ile alakalı olarak hazırlanmış bir maddedir. Bu maddeye göre herhangi bir hayvan sahibi olan kişinin yollarda trafiği olumsuz etkileyecek şekilde hayvan bulundurulmasının yasak olduğunu bilmesine rağmen, bu maddeye uymaması suç teşkil etmektedir ve uymayan kişi veya kişilere bazı cezalar uygulanmaktadır. Madde 69/2 Türk ceza kanununda “Başıboş hayvan bırakma yasağına riayet etmeyerek, trafik kazasına sebebiyet vermek” şeklinde geçmektedir. Bu maddeye göre, bahsedildiği şekilde kural ihlali gerçekleştiren kişiler genellikle hayvan sahipleri olmaktadır. Bu yüzden ceza-i yükümlülüklerden de aynı şekilde hayvan sahibi kişiler ve sebep olan kişiler suçlu sayılmakta ve ceza-i yaptırım ile cezalandırılmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Bu tip cezalar tamamen umursamazlık ve önemsememe gibi durumlardan kaynaklandığı için caydırıcı olması amacıyla, ihlal eden kişilere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 69/2 çerçevesinde herhangi bir para cezası gibi maddi bir yaptırım uygulanmamakta, onun yerine 3 ay hafif hapis cezası uygulanmaktadır. Bu maddenin yaptırımlarını 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek cezayı Mülki Amirler uygulamaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan kişilerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men, ceza puanı uygulaması gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz