Trafik Cezası Madde 68/1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 69/1

Trafik Cezası Madde 69/1

Her gün trafikte bir çok kaza meydana gelmektedir. Bu kazalar çoğu zaman yayaların ve sürücülerin dikkatsizliği sonucu oluşsa da bu etkenlerin dışında da bazı sebeplerden ötürü kazalar meydana gelebilmektedir. Bunun en basit örneği, hayvanların aşırı derece fazla olduğu ve ana yollara yakın olduğu yerleşim yerlerinde, bu hayvanların aniden yola çıkması veya gece saatlerinde yol üstündeyken araçların geç dikkat etmesi sonucu oluşan kazalar olabilmektedir. Genellikle başıboş hayvanların (köpek,kurt,ayı gibi) yola çıkması sonucu, sürücüler geç fark ettiği için ya çarparak ciddi kazalar oluşmakta, yada hayvana çarpmamak için direksiyonu ani hamlelerle kırarak, kendini ve aracını tehlikeye atabilmektedir. Tüm bu saydıklarımızın dışında bir de bazı hayvan sahipleri kişilerin hayvanlarını bir yerden başka yere götürürken, araçların seyir ettiği yolu kullanması sebebiyle oluşan kazalarda bazen oluşabilmektedir. Genellikle kırsal alanlarda yaşanan bu sorun hayvan sahibinin, kendi idaresinden çok olmasına rağmen kontrol etmeye çalışması yada kendi bindiği bir araçla kontrol etmeye çalışması sonucu bu hayvanlar yolu oldukça ciddi şekilde işgal etmekte ve kazalara sebep olabilmektedir. Bazen de hayvan sahibi kişiler hayvanlarını yol kenarlarına yakın yerlere başıboş bırakmaktadırlar. Her ne kadar yola değil de yeşillik alanlara bıraksa da, hayvanların bir kısmı tekrardan ana yola gelerek, trafikte bir çok risk oluşturabilmektedir.

Bu gibi kural hataları, şehirler arası yollarda gerçekleştiği için, araçların oldukça hızlı bir şekilde ilerlediği bu yollarda gerçekleşen kazalarda ciddi kayıplar gerçekleşebilmektedir. Türk ceza kanununda bu gibi kural hatalarını engellemek ve önüne geçmek maksadıyla trafik cezası madde 69/1 yürürlüğü girmiştir. Bu kural hatasını yapan kişilere bazı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 68/1 Nedir?

Bu madde trafikte hayvanlarını kendi kontrolü dışında olduğu halde araçlarında bulunduğu yollarda idare etmeye çalışan kişileri ilgilendirmektedir. Bu madde Türk ceza kanunları Madde 68/1 de “Yerleşim yerleri dışındaki kara yollarında, taşıt yolu üzerinde; zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve sürüler ile elle sürülen araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak” şeklinde geçmektedir,ve yukarı da da değindiğimiz gibi suç teşkil etmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Bu madde, kural hatasına sebep olan bir çok kişiye uygulanabilmektedir. Gerek hayvanı başıboş bırakan kişi, gerek yolda herhangi elle taşınan ya da sürülen bir aracı bırakan kişi, gerekse hayvanı yolda bırakan ve trafikte risk oluşturan kişilere ceza kesilebilmektedir. Kısacası, risk oluşturduğu belirlenen her kişiye ayrı ayrı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kuralın çiğnenmesi durumunda trafikte bir çok yaralanmalar, içinde hayvanların da dahil olduğu ölümler ve maddi kayıplar olmaktadır. Bunların yanı sıra, bu tip kazalar yol kenarlarında gerçekleştiği için trafikte kilitlenmelere de sebep olabilmektedir. Bu can ve mal kayıpların engellenmesi yada bir daha gerçekleştirilmemesi için caydırıcı olabilecek cezalar uygulanmaktadır . 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 68/1  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir. Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır?

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar ve hayvan sahipleri olduğundan dolayı, yayalara ve bu hayvan sahiplerine herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz