Trafik Cezası Madde 68/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-c

Trafik Cezası Madde 68/1-c

En çok trafik kazasına sebep olan durumlardan biri de hiç şüphesiz, yayaların ve sürücülerin dikkatsiz,  ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde hareket etmeleridir. Bunlardan en tehlikeli olanı ise, yayanın ani hamlelerle yola atlaması, yolda yürümesi veya yolda ki sürücüleri tehlikeye atacak davranışlarda bulunmasıdır. Bir çok yaya istemeden de bu tip hareketlerde bulunsa da sonuçları çok tehlikeli olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, yayalar sadece trafikteki araçların seyir ettiği yolu değil, aynı zaman da başka yayaların da kullandığı yaya geçitlerini, kaldırımlarını bazen tehlikeye sokacak hareketlerde bulunabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse; kaldırıma bakan bir işletmesi bulunan herhangi bir kişi, kaldırımı işgal edecek eşyalarını ve mallarını kaldırım üzerine koyabilmektedir. Sadece kaldırımla değil bazı kişiler bu mal ve eşyalarını araçların da kullandığı yollara taşımakta, ve trafikte risk oluşturacak kazalara sebep olabilmektedirler.

Bu tip hataların temel sebebi, kişilerin başka araç sahiplerini düşünmemesinden, oluşabilecek kazaları ihtimal olarak görmemesinden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında bir de umursamamaları ve kurallara uymamaları da sebep olarak gösterilmektedir. Türk ceza kanununda bu tip hataların önlenmesi, bir daha oluşmaması ve caydırıcı olması için bazı maddeler ve düzenlemeler yapmıştır. Türk ceza kanununda trafik cezası madde 68/1-c “Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak” olarak geçen bu tip durumlar, ciddi risklerde içerdiğinden ve hem yayaların hem de araç sürücülerinin can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmasından dolayı bazı ceza-i yaptırımlar ile sonuçlandırılır.

Trafik Cezası Madde 68/1-c Nedir?

Bu madde yayaların trafikte diğer yayaları veya diğer araçları ve sürücülerini görmezden gelerek bazı hareketlerde bulunarak, trafikte risk oluşturabilecek kişilere karşı uygulanan bir ceza-i yaptırım maddesidir. Bu madde ceza kanunlarında “Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak” olarak geçmektedir. Yukarı da da değindiğimiz gibi bu tip davranışlar kazalara ve kayıplara sebep olabileceğinden dolayı, bu kuralı çiğneyen yayalara bazı cezalar uygulanmaktadır.

Kimlere Uygulanacak?

Bu madde, trafikte umursamaz ve dikkatsiz davranan ve hem kendi hem de araç içerisinde ki sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atan yayaları ilgilendirmektedir. Haliyle bu tip davranışları sonucunda,ceza-i yaptırımlar yayaya uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu maddenin dikkate alınmaması sonucunda, trafikte bir çok kazalar meydana gelebilmekte can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Ayrıca trafiğin kilitlenme ihtimali de bulunmaktadır.Bu tip hataların oluşmasını engellemek ve bir daha gerçekleşememesi için bazı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 68/1-c  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir. Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır?

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar olduğundan dolayı, yayalara herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz