Trafik Cezası Madde 68/1-b-3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-b-3

Trafik Cezası Madde 68/1-b-3

Trafikte oluşan bir çok kazanın en temel sebeplerinden biride hiç şüphesiz, hem sürücülerin hemde yayaların dikkatsiz davranmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar ülkeler ve devletler kazaların oluşmasını engellemek, sürücülerin ve yollarda yaya olarak seyir eden insanların  kazada zarar görmemesi için, bir çok düzenleme yapmış, trafik ışıkları,levhalarını yollara koymuş olsa da, insanlar bu tip kuralları maalesef bazen görmezden gelmekte yada dikkat etmediği için kazalara sebep olabilmektedir. Tüm bunların dışında bir de yayaların yollarda kural olarak belirtilmiş olmasa da uyması ve dikkat etmesi gereken bazı durumlarda bulunmaktadır. Bunlardan biri de, yol üstünde veya yol kenarlarında trafik ışıkları, trafik levhaları olmadığı zamanlarda uyması gereken ve dikkat etmesi gereken durumlardır. Kısaca örnek vermek gerekirse, yolda karşıdan karşıya geçmek isteyen bir vatandaş ; eğer yol kenarında kendisi için yada sürücüler için herhangi bir trafik levhası yahut trafik ışığı yoksa bu durumda kişi yolda herhangi bir seyir halinde aracın olup olmadığını iyice kontrol etmelidir. Eğer bir araç gözüne çarparsa ve gördüğü araç kendisi karşıya geçeceği süre boyunca yetişemeyecek derece de uzaksa, bu durum da karşıya geçmelidir. Eğer yaya aceleci davranır, ve araç kendisine oldukça yakın olduğu halde karşıya geçmeye çalışırsa, hem kendi can güvenliğini hem de yaklaşan araçtaki kişilerin can güvenliğini tehlikeye atarak kazalara sebep olabilir. Günümüz de maalesef bu tip kazalar insanımızın aceleci davranması sebebiyle sık sık yaşanmaktadır ve bir çok can kayıplarına, yaralanmalara sebep olmaktadır. Türk ceza hukuku da bu tip kazaların engellenmesi ve bir daha gerçekleşmesinin önüne geçmek amacıyla, bu kuralı çiğneyen yayalara bazı ceza-i yaptırımlar uygulamaktadır.

Trafik Cezası Madde 68/1-b-3 Nedir?

Bu madde trafikte yayalar için bir takım düzenlemeleri içinde bulundurmaktadır. Trafik cezası madde 68/1-b-3 kanununda “Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmemek,” şeklinde belirtilmiştir. Yani bu madde, yayalar yollarda kendileri için yada sürücüler için herhangi bir ışık yada levha bulunmuyor bile olsa da, dikkatli davranmaları ve yakın mesafe de araç bulunuyorsa acele etmeden beklemeleri gerektiğine vurgu yapmaktadır.

Kimlere Uygulanacak?

Bu madde, trafikte aceleci davranan ve hem kendi hem de araç içerisinde ki sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliklerini tehlikeye attığından dolayı, ceza direkt olarak yayaya uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kuralın çiğnenmesi durumunda trafikte bir çok yaralanmalar, ölümler ve maddi kayıplar olmaktadır. Bu can ve mal kayıpların engellenmesi yada bir daha gerçekleştirilmemesi için caydırıcı olabilecek cezalar uygulanmaktadır . 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 68/1-b-3  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir. Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır?

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar olduğundan dolayı, yayalara herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz