Trafik Cezası Madde 68/1-b-2 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-b-2

Trafik Cezası Madde 68/1-b-2

Günümüzde şehirlerin büyümesi ve dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de nüfusun aşırı derecede artması beraberinde birçok sorunu getirmiştir. Bunlardan biri de ulaşımdır. Ulaşımın zorlaşması sonucu çeşitli bir çok yenilik, düzenleme getirilmiş ve kalabalık yerlerde düzenin sağlanması için birçok düzen ve sistem kurulmuştur. Bunlardan en önemlisi, trafikte araçların ve yayaların güvende ilerlemeleri ve yollarda kesişim yerlerinde birbirlerine zarar vermeden ilerlemeleridir. Bunun içinde şehrin en işlek yerlerine ve yayaların en sık kullandıkları yerlere birtakım işaretler ve levhalar yerleştirilmiştir. Bu tip levha ve işaretler başta da belirttiğimiz gibi, sürücülerin ve yayaların daha güvenli seyahat etmeleri için yapılmaktadır. Ancak tüm bu düzenlemeler ve kurallara rağmen bazen kazalar meydana gelebilmekte, insanların can ve mal güvenlikleri tehlikeye girebilmektedir. Kaza sebepleri her ne kadar çoğu zaman dikkatsizlikten dolayı meydana gelse de, bazen yayaların kurallara uymak istememeleri, kuralları yok saymaları ve görmezden gelmeleri de, birçok kazaya sebep olabilmektedir. Türk ceza kanununda trafik cezası madde 68/1-b-2’de bu tip kazaların oluşmasına sebep olan kişilerin cezalandırılmasına ve daha sonra oluşmasını engellemek amacıyla oluşturulmuştur.

Bu tip kazalar maalesef ülkemizde sık sık gerçekleşmekte ve birçok insan bu kazalarda hayatlarını kaybetmekte veya ciddi şekillerde yara almaktadırlar. Trafiğin ülkemizde daha güvenli olması ve bu tip kazalar sonucu oluşan kayıpları en aza indirgemek için 7’den 70’e herkesin bu kurallara uyması gerektiğini de bir kez daha hatırlatmış olalım.

Trafik Cezası Madde 68/1-b-2 Nedir?

Bu madde trafikte karşıdan karşıya geçen yayaların, yol kenarlarında kendileri için konulan trafik işaretlerine dikkat etmemesi ve kazalara sebep olmasından dolayı ceza kanunları arasında yer edinmiştir. Bu madde Türk ceza kanununda “Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmemek” şeklinde geçmektedir, ve hukuki kurallara göre suç teşkil etmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Bu madde yayaların kural ihlalini konu edindiği ve yollarda işaret levhalarına uymamaları sonucu,kazalara yayaların sebep olması sebebiyle bu tip cezaların sorumlusu yayalar olmaktadır. Ve ceza-i yaptırımda yayalara uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu tip kazalar tamamen dikkatsizlik ve umursamamazlık sonucu gerçekleştiği için, cezalar ile bunların önü alınabilmekte ve caydırıcı bir etki oluşturmaktadır. 2016 yılı itibariyle Madde 68/1-a-3  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir. Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tlolarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır? 

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar olduğundan dolayı, yayalara herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz