Trafik Cezası Madde 68/1-b-1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-b-1

Trafik Cezası Madde 68/1-b-1

Trafikte yaşanan araç-yaya kazalarının bir çoğuna maalesef yayalar sebep olmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesinde ve bizim ülkemizde de yaşanan bu kazalarda yayalar, bazen hızlı bir şekilde karşıya geçmek için bazen de dikkatsizliklerinden dolayı, yol kenarında bulunan ve kendileri için konulan trafik ışıklarına dikkat etmemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü, yayaların ve sürücülerin daha güvenli bir trafik deneyimi yaşamaları, can ve mal güvenliklerinin tehlikeye girmemesi için bu tür önlemler ve kurallar koysa da, insanlar bunları önemsememekte ya da dikkat etmemektedirler. Özellikle alt veya üst geçitlerin olmadığı ve trafiğin yoğun olduğu yollarda yayaların bu tip işaretlere oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Yolda seyrek araç bulunsa bile trafik ışığında yayalar için dur işareti yanıyorsa, yayalar mutlaka durmalıdır. Çünkü yaya kazalarının çoğu oluşum sebebinden biri de uzakta olan aracın kendisine yetişemeyeceğini düşünen ve bu sebepten hemen karşıya geçmeye çalışan yayaların dikkatsizliği yüzünden oluşmaktadır.
Yukarıda da bahsettiğimiz kural ihlali her ne kadar çoğu zaman yayanın bir kaza sonucu yaralanmadan olayı atlatması ile sonuçlansa da, genellikle trafikteki sürücüler ani frenler, ani direksiyon kırmalar, ani sollamalar sonucu kazalara sebep olmaktadır. Yani yaya kendi can güvenliği yanı sıra trafikteki diğer araçları ve sürücüleri tehlikeye sokabilmektedir. Türk ceza kanunu da bu tür sorunları engellemek yada en azından en düşük seviyeye indirgemek amacıyla bazı yasal düzenlemeler gerçekleştirmiş, ve uymayanlar hakkında bazı ceza-i yaptırımlar uygulamaktadır.

Trafik Cezası Madde 68/1-b-1 Nedir?

Bu madde trafikte yayalar için bir takım düzenlemeleri içinde bulundurmaktadır. Trafik cezası madde 68/1-b-1 kanununda “Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymamak” şeklinde belirtilmiştir. Yani bu maddeye göre, yayaların kendileri için konulan trafik ışıklarını görmezden gelmeleri veya ışık kurallarına uymamaları suç teşkil etmektedir ve bazı ceza-i yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kimlere Uygulanacak?

Bu madde, tamamen trafikte ışık kurallarına uymayan yayaları ilgilendirdiği ve bütün sorumluluk yayalara ait olduğu için ceza-i işlemde kural ihlali yapan yayaya uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu kuralın çiğnenmesi durumunda trafikte bir çok yaralanmalar, ölümler ve maddi kayıplar olmaktadır. Bu can ve mal kayıpların engellenmesi yada bir daha gerçekleştirilmemesi için caydırıcı olabilecek cezalar uygulanmaktadır . 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 68/1-a-3  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir. Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır?

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar olduğundan dolayı, yayalara herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz