Trafik Cezası Madde 68/1-a-3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-a-3

Trafik Cezası Madde 68/1-a-3

Günümüzde bir çok trafik kazasına sebep olan durumların başında, aşırı hız ve yaya geçitlerinin eksikliği gelmektedir. Trafik araçları bazen yollarda aşırı derecede hız yapabilmekte ve aniden yola çıkan yayaları geç fark etmekte ve beraberinde ölüme kadar yol açan trafik kazalarına sebep olabilmektedir. Bu tip durumlarda genellikle hatalar ve sorumlular sürücüler olmaktadır ancak yayalarında bazı durumları göz önünde bulundurmaları ve yasalar çerçevesinde belirlenmiş bazı kurallara uyma mecburiyeti vardır. Bu tip durumları engellemek amacıyla ceza hukukunda bazı düzenlemeler yapılmış ve bazı kanunlar eklenmiştir. Bahsettiğimiz durumu trafik cezası madde 68/1-a-3 ele almaktadır. Bu maddeye göre her iki tarafta da yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı kara yollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlememek kazalara sebebiyet verebilmekte ve hem yayanın kendi canını hemde trafikteki araçların can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabilmektedir. Caydırıcı olması ve kazaların önlenmesi adına bu kurala uymayan kişilere, özellikle yayalara bazı ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ülkemizde sıklıkla bu sorun yaşanabilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sorunun en büyük kaynağını trafikte yol kenarlarında dikkatsiz bir şekilde yürüyen yayalar oluşturmaktadır. Sadece kaldırımlar da değil, aynı zamanda bir çok yaya, yolda bile yürümekte ve kazalara sebebiyet verecek davranışlarda bulunabilmektedir. Bu kanun, daha güvenli bir trafik ortamı oluşabilmesi ve insanların hem maddi hemde manevi olarak kayıp yaşamadan, refah içerisinde yaşamalarını sağlamak için ceza kanununa eklenmiştir.

Trafik Cezası Madde 68/1-a-3 Nedir?

Bu madde trafikte, trafiği aksatacak, kazalara sebep olacak hareketler yapan yayaları alakadar eden ve bu kişilerin yaptıkları sorumsuzluk yüzünden alacakları ceza-i yaptırımları belirleyen bir maddedir. Bu madde ceza kanununda tam olarak, Her iki tarafta da yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı kara yollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlememekşeklinde geçmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza, sorumlusu ve sebep olanı yaya olduğu için tamamen yayaya uygulanacak bir ceza türüdür. Genellikle bu durumlarda sürücülerde bir hata bulunmadığından dolayı, sürücülere herhangi bir ceza-i yaptırım uygulanmamaktadır. Eğer sürücüde de hata payı varsa, hata şekline göre sürücüde cezalandırılabilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu tip kural ihlalinin daha sonra tekrarının önlenmesi ve bir daha yaşanmaması adına bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza trafik Zabıtasınca yol kenarında hatalı yürüyen ve davranış sergileyen kişilere uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle Madde 68/1-a-3  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tlolarak değişmektedir.

Ceza Puanı Ne Kadardır?

Ceza puanı uygulaması sürücülere uygulanan bir yaptırım çeşididir. Bu maddeye göre hatalı olan kişi genellikle yayalar olduğundan dolayı, yayalara herhangi bir ceza puanı eklenmesi söz konusu değildir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan yayalardan herhangi trafik belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler, yayaların araç ile alakadar olmamasından dolayı yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz