Trafik Cezası Madde 68/1-a-2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-a-2

Trafik Cezası Madde 68/1-a-2

Kara Yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası  68/1-a-1’de;  trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış olan kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı durumlarda, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürünmesi durumunda kişilere trafik cezası madde 68/1-a-2 gereğince cezai yaptırım uygulanmaktadır. Çünkü yaya geçitleri bizlerin daha güvenli bir şekilde yürüyebilmemiz için yapılmıştır. Fakat öyle ki çoğu zaman yaya geçidini kullanırken bazı araçların, çeşitli motorların yada başka yük yüklenen araçların park halinde olduğunu görüyoruz. Bu durum özellikle engelli vatandaşlarımız için büyük sorun teşkil etmektedir. Bu durum yüzünden yayaların yürümesine ayrılmış olan kısımların kullanılması mümkün olmayacaktır. Ayrıca bazı motorlu bisiklet, bisiklet veya motosikletlerin bu tür araçlara ayrılmış bölümlerden değil de yaya geçitlerini sürüş için kullanmaları durumunda da Kara Yolları Trafik Yasasının 68/1-a-2 maddesi gereğince idari para cezası uygulanır. Bu cezanın içeriğinde taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yol alınması kapmasında değerlendirilecektir. Kara Yolları yasası trafik cezası madde  68/1-a-2 ayrıntıları aşağıdaki yazıda verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 68/1-a-2 göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı ya da bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek, trafik Kanunun 68/1-a-2 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleşmiş olduğu yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yönetmelikte belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış olan kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı durumlarda, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-2′ ye göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Yayaların yürümesine ayrılmış olan kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı ya da bulunmadığı durumlarda, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek ‘yayalara’ uygulanacak OLAN ceza idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları kanunu trafik cezası madde  68/1-a-2 maddesine göre ters kabul edilmiş olan durumlardan uygulanacak olan idari para cezası, 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Eğer belirlenmiş olan tarihte cezayı öderseniz, % 25 indirim kazanırsınız ve 69 Türk Lirası ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amir tarafından uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları kanunu trafik cezası madde  68/1-a-2 göre Trafik Zabıtası tarafından İdari Para Cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 68/1-a-2 maddesinde 5252 sayılı yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası mülki amir tarafından, sürücüler için ceza puanı, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, mahkemelerce belgelerin iptali, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu yoktur.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz