Trafik Cezası Madde 68/1-a-1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-a-1

Trafik Cezası Madde 68/1-a-1

Kara Yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 68/1-a-1 bendine göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi derecede rahatsızlık verecek derecede eşyaları taşımak ya da itmek, taşıt yolunun en sağ şeridinin çok kısmını işgal etmek, gündüz ve gece görüşün az olduğu durumlarda çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumları cezai işleme tabi tutulur. Trafik yönetmeliğinde bu konu ile ilgili gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler bulunur. Bu durumda bizlerin bu yönetmeliği baz alarak işlemlerimizi gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bazı mağazaların eşya taşınması veya mal yüklenmesi sırasında insanlara rahatsızlık verecek yada aşırı ses yaratacak boyutta eşyaları itmek ve yüklemek yasaktır. Yahut tamir onarım işlerinde , yada yol veya yapı çalışmaları sırasında gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak sonucunda kazalar oluşabilir. Bu durumda kişilere cezai işlem uygulanır. Eşya taşınması sırasında  taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek durumunda diğer yayalar veya bisikletlilerin geçişlerine imkan sağlanmadığı durumlarda yine kişilere ceza verilecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları yasası trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi derecede rahatsızlık verecek boyutta eşyaları taşımak ya da itmek, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gündüz ve gece görüşün az olduğu durumlarda çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda trafik cezası madde 68/1-a-1 ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olur ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yönetmelikte belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için rahatsızlık verecek derecede eşyaları taşımak ya da itmek, taşıt yolunun en sağ şeridini çok olacak şekilde işgal etmek, gündüz ve gece görüşün az olduğu durumlarda çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre trafik ihlali kabul edilir. Diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları taşımak ya da itmek, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda ‘yayalara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1’e  göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Ama belirlenmiş olan tarihlerde cezay ödemek isterseniz % 25 indirime sahip olursunuz ve 69 Türk Lirası ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası mülki amir tarafından, sürücüler için ceza puanı, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, mahkemelerce belgelerin iptali, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz