Trafik Cezası Madde 65/4 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/4

Trafik Cezası Madde 65/4

Trafikte seyir halinde iken, araç içindeki güvenliğimiz yahut diğer araçlardaki yolcu ya da sürücülerin güvenliği bizim davranışlarımıza bağlı olarak değişir. Bizler Trafik kanununda belirtilen ölçüde kurallara uyduğumuz takdirde hem kendimiz hem de diğer yolcuların güvenliğini sağlamış olacağız. Bu yüzden şimdiki yazıda sizlere, Trafik cezası madde 65/4 bendinin önemini aktarmaya çalışacağız. Bildiğini gibi trafik ceza maddelerinin 65/4 bendi; ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde ses, işaret levhaları, ışık ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı, belge ya da ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam eden araçlara 2918 sayılı kara yolları trafik kanunun trafik cezası madde 65/4 uyarınca idari para cezası kesilmesi usulüne dayanır. Bu uyarıya uymayanların ceza alacağı  konusunda denetim istasyonlarının camekanlarında uyarı yazıları bulunmaktadır. Maalesef şehirler arası taşımacılık yapan bazı araç sahipleri, ya taşıma belgesi bulunmadığından, ulaştırma bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesi bulunmadığından, araç muayenesiz ya da sigortasız olduğundan ya da yüklenen eşyalardan dolayı ağırlık ve boyut kontrol noktalarına geldiklerinde tartı ya da ölçü kontrolünden kaçmaktadırlar. Haliyle  bu durumda aracın plakası tespit edilir ve araca trafik cezası madde 65/4 uyarınca idari para cezası verilmektedir. Hem sürücünün güvenliği hem de trafikteki diğer kişilerin güvenliği için kontrol noktalarında araçların ağırlık ve boyut kontrollerini yapmanız önem taşımaktadır. Yük taşımazdan önce aracın ağırlık ve boyut durumunun yasaya uygun hala getirilerek yola çıkılırsa bu türden bir cezai işlem ile karşılaşmak imkansız hale gelecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının trafik cezası madde 65/4’de; ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı ya da ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda Trafik Yasasının 65/4  maddesi ihlal edilmiş sayılır. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde ışık, işaret, ses ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı ya da ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda trafik cezası madde 65/4 göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde ışık, işaret, ses ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı ya da ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda ‘İşletenlere’ uygulanacak olan ceza idari para cezasıdır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/4  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 1.544 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan sürede öderseniz, temel ceza miktarının üzerinden % 25 indirime sahip olur ve cezayı 1.158 Türk Lirası olarak ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Kara yolları Trafik Yasasının 65/4 maddesine göre Trafik Zabıtasınca 1.544 Türk Lirası İdari Para Cezası olarak hesaplanmıştır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Tescil plakalarına göre idari para cezası uygulanır. Kara yolları Trafik Yasasının 65/4 maddesinde 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek olan idari para cezası mülki amirce, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, mahkemelerce belgelerin iptali, araç kullanmaktan men, trafikten men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz