Trafik Cezası Madde 65/1-j | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-j

Trafik Cezası Madde 65/1-j

Trafik kanununu, trafiğe çıkan araçların, yolcu ve sürücülerin güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanmış bir kanundur. İçinde yer alan maddelerde ise trafikte tehlike arz edecek durumlara karşı bizleri uyarmak, neyi nasıl yapacağımız doğrultusunda en doğru bilgiyi vermek, bu bilgileri göz ardı ederek yapılan ve tehlike oluşturan davranışlar için de caydırıcı nitelikte cezaya tutmak amacıyla gerekli bilgiler bulunmaktadır. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere Trafik Cezası Madde 65/1-j‘nin ayrıntılarını aktaracağız. Trafik Cezası Madde 65/1-j trafikte seyir halinde iken diğer sürücülerin yolda görüşüne engel olacak , sürüş güvenliğine tehdit oluşturacak ya da dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yapılan yüklemeler yüzünden araçların ve sürücülerin sinyallerini doğru alamamaktan dolayı oluşabilecek sıkıntıları anlatır. Örneğin bazı portbagaj ya da hatchback çeşidindeki araçlar, aracın üzerinden ya da arkasında bisiklet, bavul, motor, bazı kamp malzemeleri ve bazı eşyaları zincirleyerek ya da iple bağlayarak seyahat ederler. Ama bu çeşit araçlar arka farların ışığını engeller,  ayırım işaretleri, tescil plakaları, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek biçimde konumlandığından dolayı kazalara neden olabilir. Trafik kanununa göre hususi araç haricinde araç dışında ya da üzerinde yük taşımak yasaktır. Aksi takdirde aşağıda sizler ile paylaştığımız cezai durumlar ile karşı karşıya gelmeniz çok olasıdır. Bu yüzden araçlarınızda sürücünün görüşüne engel teşkil edecek herhangi bir yük ile trafiğe çıkmamanız önerilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j maddesinde; sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve ayırım işaretleri, tescil plakaları, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda Trafik Kanunun 65/1-j maddesi ihlal edilmiş olur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak yapılır ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından uygulanır.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanır?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, aracın sürme güvenliğini bozacak, sürücünün görüşüne engel olacak ve ayırım işaretleri, tescil plakaları, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-j maddesi gereğince trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve ayırım işaretleri, tescil plakaları, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak durumunda uymayan kişilere uygulanacak ceza idari para cezası olarak belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/1-j maddesine göre ters kabul edilmiş olan durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 190 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Ama belirlenmiş olan ödeme tarihi içinde cezayı öderseniz, bu durumda esas ceza miktarının üzerinden % 25 indirim alırsınız ve 142,25 Türk Lirası ceza ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/1-j maddesi gereğince Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 190 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Yasasının 65/1-j maddesinde belirtilmiş olan kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya ya da diğer kişiye bildirmeme durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezanın sonucunda sürücülere 15 ceza puanı verilir. Ceza puanı ehliyete yazıldığında ve 1 yılda 100 puanı geçtiği takdirde, sürücülerin ehliyetlerine el konulabilir.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-j  maddesi ihlal edildiği zaman verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlanırsa ve ceza puanı 100 ya da daha fazlası haline geldiğinde, bazı hallerde ihlal kazalara da sebebiyet vermişse sürücüler ”Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar” trafikten men edilirler ve gereken şartlar yerine getirildiğinde tekrardan trafiğe çıkabilme hakkına sahip olurlar.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/1-j maddesinde 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenmiş olan idari para cezası mülki amirce, trafik zabıtasınca mahkemelerce belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men durumları söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz