Trafik Cezası Madde 65/1-h | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-h

Trafik Cezası Madde 65/1-h

Trafik Cezası Madde 65/1- h Trafik yasasında; taşımacılık alanında kullanılan araçların yüklediği yükler, kara yoluna değecek, gürültü çıkaracak, düşecek, dökülecek, sızacak, akacak, saçılacak, kayacak şekilde yüklemek anlamına gelmektedir. Bu maddede, taşımacılık alanında kullanılacak araçların ve bu araçların kullanım koşulları ile ilgili bir takım şart ve durumların yerine getirilmesini anlatan maddedir. Bildiğiniz gibi lojistik araçlar ve taşımacılık için özel tasarlanmış tırlar ile hem yurt içi hemde yurt dışına ürün ya da madde taşımacılığı yapılmaktadır. Bu araçlar ile taşımacılık yapan kişilerin madde taşınması sırasında tehlike arz etmeyecek şekilde taşıma yapması gerekmektedir. Yurtdışından özel tırlar ile getirilen benzin ya da mazotlar; bazı durumlarda araçlardan sızarak yolcular ve sürücülerin hayatını tehlikeye düşürmek durumunda kalır. Yine hasat zamanı tarlalardan toplanan saman balyaları, ülke içindeki taşıması sırasında etrafa ufak tefek saçılarak diğer araçların kayarak kaza yapmasına neden olmaktadır. Bu durumu bir örnek ile yeniden ifade etmek gerekirse; yol yapımı sırasında kamyonlarla getirilen asfalt ve mıcır benzeri maddelerin, kamyondan kayarak düşmesi ya da dökülmesi sonucunda araçların trafikte seyir halinde iken tekerleklerine yapışıp sürüşü tehdit etmesine hatta bazı ileri durumlarda çeşitli kazaların da oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür tehlike arz eden durumlara maruz kalmamak adına taşımacılık yapan kişilerin, taşıma sırasında en doğru ve en güvenli şekilde araçların trafiğe çıkarmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu amaçla sizlere trafik cezası madde 65/1- h bendini ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları kanununun trafik cezası madde 65/ 1-h bendine göre; yükü, kara yoluna değecek, gürültü çıkaracak, düşecek, dökülecek, sızacak, akacak, saçılacak, kayacak şekilde yüklemek durumunda trafik cezası madde 65/ 1-h  ihlal etmiş sayılır. Bu ihlal tespit edildiğinde, cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin gerçekleştiği yerdeki trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-g maddesine göre trafik ihlali kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Yükü, kara yoluna değecek, gürültü çıkaracak, düşecek, dökülecek, sızacak, akacak, saçılacak, kayacak şekilde yüklemek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h maddesine göre uymayan kişilere’ uygulanacak ceza idari para cezasıdır.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kurum

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-h  maddesine göre ters kabul edilen durumlardan uygulanacak olan idari para cezası 190 TL olarak hesaplanmıştır. eğer belirlenmiş olan ödeme tarihinde borcunuzu öderseniz, esas ceza miktarından % 25 indirim yapılır ve 142,5 TL ödersiniz. Ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-h maddesine göre Trafik Zabıtası tarafından İdari Para Cezası 190 TL olarak hesaplanmıştır.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Yasasının 65/1-h  maddesinde belirtilen yükü, kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücülere 20 ceza puanı verilir. Ceza puanı ehliyete yazılırsa ve 100’ü geçerse, sürücülerin ehliyetlerine el konulma durumu ortaya çıkar.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-h  maddesi ihlal edildiği zaman verilmiş olan cezalara rağmen bu ihlal tekrarlanırsa ve ceza puanı 100 ve üzerine geçerse, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da neden olmuşsa, sürücüler ”Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar” trafikten men edilmektedir. Gereken şartlar yerine getirildiğinde tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/ 1-h maddesinde 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenmiş olan idari para cezası mülki amir tarafından, mahkemelerce belgelerin iptali, trafik zabıtasınca belgelerin geri alınması, araç kullanmaktan men durumu söz konusu olmamaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.