Trafik Cezası Madde 65/1-g | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-g

Trafik Cezası Madde 65/1-g

Trafik Kanunu ; trafik kurallarını düzenleyen, trafik ihlallerini denetleyen ve ihlaller yapıldığında da bu ihlalleri ceza kapsamına alan trafik ceza maddeleri içermektedir. Aslında temelde çoklu ceza maddelerini içinde barındıran bir ceza kitabı gibidir. Bu amaçla sizlere şimdiki yazımızda trafik ceza maddelerinden 65. maddenin 1-g bendinin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağız.  Trafik cezası madde 65/ 1-g bendi ‘taşıma sınırı üstünde yolcu ya da yük almak’ anlamına gelmektedir. Bildiğiniz gibi yük ya da eşya taşımacılığında kamyon, kamyonet, tır ya da lojistik araçlar kullanılmaktadır. Eskiden yük taşımacılığında sıkça gördüğümüz at arabaları ve el arabaları yasaklandıktan sonra bu tür araçlara rağbet daha çok arttı. Yük taşıma amacıyla kullanılan her aracın taşıyabileceği yük miktarı ve yollarda güvenliği tehlikeye atmayacak şekilde yüksekliğinin ve ağırlığının dikkatli bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir. Yük taşıma amacıyla kullanılan araçların köprü ya da üst geçitlerin bulunduğu yollardan geçişlerinden azami yük sınırı yüksekliği 4.8 metre olarak belirlenmiştir. Bu yüzden bu yüksekliği aşan araçların trafiğe çıkması suçtur. Keza insan taşıyan araçların; minibüs, otobüs, metro, taksi, metrobüs vb. insan taşıma kapasitelerinin üstünde kişi taşıması yasaktır. Bu hem araçlardaki insanların can güvenliği için hem de yoldaki diğer araçların güvenliği için tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden yük veya taşımacılığı için kullanılan araçların yollarda güvenliği tehlikeye atmaması için aşağıda sizler için vereceğimiz bilgiler doğrultusunda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Yasasının 65/ 1-g maddesine göre; gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine ya da araç dışına yolcu bindirmek durumunda trafik cezası madde 65/ 1-g ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edilirse cezai yaptırım uygulanır. Cezai yaptırımsa idari para cezası olarak ve tespitin gerçekleşmiş olduğu yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, taşınan yük üzerine, gabari dışı yük yüklemek ya da araç dışına yolcu bindirmek durumunda Kara yolları yasasının trafik cezası madde 65/ 1-g göre trafik ihlali olarak kabul edilir.

Kimlere Uygulanacak?

Gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine ya da araç dışına yolcu bindirmek durumunda  trafik cezası madde 65/1-g göre ;

  1. Uymayan işleten kişilere
  2. Yük gönderen kişilere

uygulanacak ceza idari para cezası şeklinde belirlenmiştir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş

Kara yolları Trafik Yasasının 65/ 1-g maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası ‘Uymayan işletenlere’  771 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu ceza ‘Yük gönderenlere’ ise 1.544 Türk Lirası idari para cezası olarak verilmektedir. Ceza ödeme ve sorgulama işlemleri ise Emniyet Genel Müdürlüklerinden, şubelerinden ya da Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden yapılmaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Trafik cezası madde 65/ 1-g  gereğince verilen idari para cezası trafik zabıtası tarafından alınmaktadır. Bu cezalar belirlenen ödeme tarihi içinde cezayı öderseniz, bu durumda temel ceza miktarının üzerinden % 25 indirim yapılarak cezayı ödeyebilirsiniz. Böylece % 25 indirimli olarak ceza ”Uymayan işletenlere ” 578,25 TL olarak belirlenmiştir, ”Yük gönderenlere” ise % 25 indirimli olarak 1.158 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca ceza 5252 sayılı Yasanın 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmaz.

Diğer Hususlar Nelerdir?

  1. İşleten ile gönderenin aynı olması durumunda, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.
  2. Gönderen kişinin birden fazla olması ya da tespit edilememesi halinde işleten kişi ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işleten kişiye uygulanmaktadır.
  3. Bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilmektedir.

Trafik cezası madde 65/ 1-g 5252 sayılı Yasasının 7. maddesine göre belirlenecek trafik zabıtasınca belgelerin geri alınması, idari para cezası mülki amirce, mahkemelerce belgelerin iptali, trafikten men, sürücüler için ceza puanı, araç kullanmaktan men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz