Trafik Cezası Madde 65/1-f Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-f

Trafik Cezası Madde 65/1-f

Trafikte bazen ağır yük taşıyıcı araçlar ciddi anlamda tehlikeler oluşturabilmekte ve kazalar meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Özellikle şehirler arası yük taşımacılığı yapan sürücüler, boyutları 4-5 metreye kadar varacak şekilde araçlarını doldurmakta ve diğer bir sürü sorunun oluşmasına sebep olabilmektedir.Trafik cezası hukukuna göre bu tür yasaklı madde taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla bir takım düzenlemeler yapılarak, trafik cezası madde 65/1-f olarak kanunlarda yerini almıştır. Bu maddeye göre bu kurala uymamanın ciddi sonuçları olabileceği gibi, bu kuralın ihlaline sebep olabilecek kişilere, bu kişiler sadece sürücü değil aynı zaman da araç sahibi, yüklemeyi yapan kişilerde olabilir, hepsi ceza-i yaptırımdan sorumlu olurlar. Bu madde kanunlar da ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyayı izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak olarak geçmektedir, ve bahsettiğimiz gibi araç sürücüleri ehliyet alırken bu maddeyi kabul ederler ve uymak zorundadırlar.

Trafikte bu tip ağır yük taşıyan kamyon ve benzeri uzun araçlar, bir çok manevra yapamamakta yapsa bile tehlikeler oluşturabilmektedir. Çünkü yapısı gereği zaten büyük olan bu araçlar, trafikte bazı yollarda giderken korku oluşturabilmekte ve diğer araç sürücülerinin güvenli araç kullanımına engel olabilmektedir. Ayrıca kaza olduğu zamanlarda da bu tip araçların oldukça ağır olan yükleri yollara savrulup trafiğin ve yolların tıkanmasına da sebep olmaktadır. Bu madde daha güvenli bir trafik sürüşü için kanun maddelerine eklenmiştir.

Trafik Cezası Madde 65/1-f Nedir?

Bu madde trafikte taşınan ağırlığın fazla olması ve bu taşıma izni gerektiren ağırlıklar sebebiyle alınacak izinlerin oluşturduğu bir maddedir. Trafik cezası madde 65/1-f’ye Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyayı izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak suçtur ve bunun cezası olarak bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde de sadece sürücü değil, aynı zaman da da araç sahibi ve hatalı yüklemeyi yaparak,trafikte risk unsuru oluşturan herkes sorumlu tutulur ve her birine ayrı ayrı ceza-i yaptırımlar uygulanabilir.  Madde 65/1-f çerçevesinde belirlenen kurallara göre 384tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 288 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne kadardır?

Yukarıda bahsettiğimiz maddi cezanın yanı sıra bir sürücülere ceza puanı ekleme uygulaması da yapılmaktadır. Bu ceza puanı  trafik cezasu madde 65/1-f gereği 15 puandır.

Trafikten Men Durumu Var mıdır?

 Eğer sürücü trafik cezası madde 65/1-f yükümlülüklerine uygun yük bindirme yükleme işini yapmazsa gerekli şartlar sağlanıncaya kadar trafikten men edilir ve trafiğe çıkışı engellenir.

 Diğer Hususlar;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz