Trafik Cezası Madde 65/1-e | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-e

Trafik Cezası Madde 65/1-e

Trafikte araçlar bazen yetki dışında yük ve mal taşıma yapabilmektedir. Bu maddeler bazen, patlayıcı maddeler olabildiği gibi bazen de araca yada trafikte ki diğer araçlara zarar verebilecek maddeler olduğu için taşınması izin alınmadan yasaktır. Bu maddeler taşımak için ilgili yerlerden gerekli izinlerin alınması gerekir. Çünkü bu taşınan madde aniden patlayabilecek bir madde ise ve trafikte kalabalık ve hızlı akan yerlerden geçiyorsanız ani bir kaza esnasında sizin de kazaya karışmanız ve patlayıcı maddenin infilak etmesi durumunda çok daha büyü sıkıntılar yaşanabilir, bir çok can kaybının yanı sıra ciddi boyutlarda maddi kayıplarda olabilir. Trafik cezası hukukuna göre bu tür yasaklı madde taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla bir takım düzenlemeler yapılarak, trafik cezası madde 65/1-e olarak kanunlarda yerini almıştır. Bu maddeye göre bu kurala uymamanın ciddi sonuçları olabileceği gibi, bu kuralın ihlaline sebep olabilecek kişilere, bu kişiler sadece sürücü değil aynı zaman da araç sahibi, yüklemeyi yapan kişilerde olabilir, hepsi ceza-i yaptırımdan sorumlu olurlar. Şu anda da milli eğitim bakanlığının denetimi altında olan ve sık sık denetlenen sürücü kursları da eğitimlerinde buna değinse de ve önemi anlatılsa da bir çok araç sürücüsü bu  kuralı atlamakta ve önemsememektedir. Bu ceza maddesinin koyulmasının temel sebebi daha güvenli trafik oluşturmak ve trafikte ki kişilerin can ve mal güvenliklerini sağlamaktır.

Trafik Cezası Madde 65/1-e Nedir?

Bu madde trafikte taşınan maddenin herhangi bir engele ve kazaya sebep olmasını engellemek ve trafiğin daha seri, güvenli bir şekilde akmasını sağlamak amacıyla hukuk kurallarına eklenmiştir. Trafik cezası madde 65/1-e’ye göre tehlikeli ve zararlı maddeleri, gerekli izin ve tedbirleri alınmadan taşımak suçtur ve bunun cezası olarak bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde de sadece sürücü değil, aynı zaman da da araç sahibi ve hatalı yüklemeyi yaparak,trafikte risk unsuru oluşturan herkes sorumlu tutulur ve her birine ayrı ayrı ceza-i yaptırımlar uygulanabilir. Trafik cezası madde 65/1-e çerçevesinde belirlenen kurallara göre 384tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 288 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne kadardır?

Yukarıda bahsettiğimiz maddi cezanın yanı sıra bir sürücülere ceza puanı ekleme uygulaması da yapılmaktadır. Bu ceza puanı trafik cezası madde 65/1-e gereği 15 puandır.

Trafikten Men Durumu Var mıdır?

 Eğer sürücü trafik cezası trafik cezası madde 65/1-e yükümlülüklerine uygun yük bindirme yükleme işini yapmazsa gerekli şartlar sağlanıncaya kadar trafikten men edilir ve trafiğe çıkışı engellenir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz