Trafik Cezası Madde 65/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-d

Trafik Cezası Madde 65/1-d

Kara yollarında oluşan en büyük sıkıntılardan biri de maalesef, şehir içi veya şehirler arası yük ve nakliyat taşımacılığı yapan firmaların, bu yükleri düzgün ve kurallara uygun tarzda yükleme yapmamasıdır. Bu araçlar bazen aşırı derece de fazla yük taşıdığı gibi bazen de hatalı ve yanlış yükleme yaparak trafikte bir çok sıkıntıya sebep olabilmektedir. Gerek hayvan yemi taşımacılığı, gerek hayvan taşımacılığı olsun hatta ve hatta ev taşıma işini yapan bu firmalarda hatalı yükleme yaptıkları için yollarda, araçların üzerindeki veya içerisindeki eşyaların dışarı savrulma ihtimali yada aracın iç kısmında kırılma ihtimali doğabilmektedir. Bu dışarı savrulma ve yola saçılma durumunda özellikle kalabalık trafikte ise, bir çok kazaya sebep olabilmektedir. Ülkemizdeki ceza kanunun trafik cezası madde 65/1-d bendine göre yukarıda da anlattığımız gibi hatalı yükleme yapmak, trafikte hem aracı ve sürücüyü hem de yoldaki diğer araçların ve sürücülerin can ve mal güvenliklerini riske ettiği için, bu kural ihlali suç sayılmaktadır, ve ceza-i yaptırımları olmaktadır.  Tüm bunların yanı sıra daha önemlisi bu ihlal sonucu araçlar trafik kazalarına sebep olabilmekte ve haliyle can ve mal kayıpları meydana gelebilmektedir. Ceza kanunu belirlediği bu madde ile hem kişilerin güvenliklerini ve huzurunu korumayı amaçlamakta hem de trafikte ki diğer araçların daha güvenilir şekilde seyahat etmesini sağlamaktadır.

Trafik Cezası Madde 65/1-d Nedir?

Bu madde trafikte sıkışıklığın oluşmasını engellemek ve trafiğin daha seri bir şekilde akmasını sağlamak amacıyla hukuk kurallarına eklenmiştir. Trafik cezası madde 65/1-d’ye göre kara yolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapmak suçtur ve bunun cezası olarak bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yük taşımacılığı yapan araçlar içerisinde ihlale sebep olan bir gruptur. Bu durumun caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere çok ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kural sadece sürücülerin güvenliği için değil aynı zamanda da aracında güvenliği ve daha uzun ömürlü olması açısından konulmuş bir kuraldır. Trafik cezası madde 65/1-d çerçevesinde belirlenen kurallara göre 190 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 142.5 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne kadardır?

Yukarıda bahsettiğimiz maddi cezanın yanı sıra bir sürücülere ceza puanı ekleme uygulaması da yapılmaktadır. Bu ceza puanı  trafik cezası madde 65/1-d gereği 15 puandır.

Trafikten Men Durumu Var mıdır?

 Eğer sürücü trafik cezası madde 65/1-d yükümlülüklerine uygun yük bindirme yükleme işini yapmazsa gerekli şartlar sağlanıncaya kadar trafikten men edilir ve trafiğe çıkışı engellenir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz