Trafik Cezası Madde 65/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-c

Trafik Cezası Madde 65/1-c

Kara yolları şube müdürlüğü genellikle yaptıkları yolları, daha önceden belirlenmiş standartlara uygun olarak,üzerinden geçen ortalama araç ağırlığı dingil basıncı gibi değerleri de hesaba katarak yapmaktadır. Ancak bazı araçlarda standartlar kara yollarının standartlarına uygunluk gösterememektedir. Her ne kadar bu bahsettiğimiz araçlar ve sürücüleri yük taşıma ağırlık standartlarının üzerine çıkmasa bile bazı durumlarda dingil ağırlıklarını aşabilmekte ve bu da beraberinde bir çok sorunu getirmektedir. Türk ceza kanunu madde /1-c ‘ye göre Azami yüklü ağırlık veya izin verilen azami yüklü ağırlık aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıklarını aşmak standartlara aykırıdır ve kural ihlalidir. Bu ihlal hem aracın teknik mekanizmasına sıkıntı verebildiği gibi hem de milyonlarca kişinin ortak kullanım alanı içinde bulunan yollara, özellikle taş yollara ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra daha önemlisi bu ihlal sonucu araçlar trafik kazalarına sebep olabilmekte ve haliyle can ve mal kayıpları meydana gelebilmektedir. Ceza kanunu belirlediği bu madde ile hem kişilerin güvenliklerini ve huzurunu korumayı amaçlamakta hem de trafikteki diğer araçların daha güvenilir şekilde seyahat etmesini sağlamaktadır.

Dingil ağırlığını aşmanın ne anlamına geldiğine gelecek olursak, araçlarda aynı dingile bağlı tekerleklerden kara yolu yapısına aktarılan ağırlıktır. Bu ağırlık tanımından da belirtildiği gibi aracın kendi mekaniksel yapısına ciddi zararlar verebilmektedir. Ceza hukuku düzenlemelerine göre bu ihlali gerçekleştirenlere bazı maddi ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 65/1-c Nedir?

Trafik cezası madde 65/1-c trafikte azami yüklü ağırlık veya izin verilen azami yüklü ağırlık aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıklarını aşan ve araçlarıyla beraber trafiği de riske eden sürücüler için uygulanan bir düzenlemedir. Bu kuralın ihlali durumun da araç sahibi ve sürücüleri ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yük taşımacılığı yapan araçlar içerisinde ihlale sebep olan bir gruptur. Bu durumun caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere çok ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kural sadece sürücülerin güvenliği için değil aynı zaman da da aracın da güvenliği ve daha uzun ömürlü olması açısından konulmuş bir kuraldır. Çünkü dingillerde oluşan fazla ağırlık ve yük araca bir çok zararı verebilmektedir. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-c çerçevesinde belirlenen kurallara göre 771 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 578.25 tl olarak değişmektedir.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten ve araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz