Madde 65/1-b(b) Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-b(b)

Trafik Cezası Madde 65/1-b(b)

Günümüz de şehir içi ve şehirler arası bir çok mal ve yük taşımacılığı yapan taşıt firması, kullandıkları kamyon, kamyonet veya uzun araçlarda yasalar çerçevesinde belirlenen güvenlik önlemelerinin dışına çıkmakta ve hem kendi can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmakta ve trafikte ki diğer taşıtların da can ve mal güvenliklerini tehlikeye atabilmektedirler. Bunun oluşmasında en büyük etkenlerden biri de bu firma sahiplerinin tek araçta kısa süre içerisinde daha fazla mal taşımı yaparak para kazanmaya çalışmak istemesidir. Bu kanun ihlali sebebiyle ülkemizde maalesef sık sık yüklü araçların da içerisine karıştığı ve sonucun da bir çok can kaybının yaşandığı trafik kazaları meydana gelmektedir. Her ne kadar ülkemizin bir çok yerinde bu tip uzun ve ağır yük taşımacılığı yapan araçlar için ayrı ve bu araçlara uygun olan yollara yapılsa ve her ne kadar, her türlü yollara giriş izinleri bulunmasa bile bu tip araçlar yine de trafikte karşımıza çıkabilmektedir. Bir çok taşıt sahibi aracın yük kapasitesini aşmakta ve buna önem göstermediği için ise bu kazalar oluşabilmektedir.

Tüm bunların dışında bir de normal otomobil grubunda olduğu halde aracını aynı bir yük taşıma kamyonu gibi kullananlarda olabilmektedir. Bu tip araçlar genellikle yolda yüklerini düşürdüğü yada tekerleklerini patlattığı için aynı şekilde trafikte kazalara ve tıkanmalara sebep olabilmektedir. Trafik cezası madde 65/1-b(b) ceza kanunu ise bu saydığımız kural ihlallerinin önüne geçebilmek ve daha güvenli trafik ortamı oluşturabilmek için düzenlenmiştir.

Trafik Cezası Madde 65/1-b(b) Nedir?

Bu madde trafikte azami yük taşıma sınırını ihlal eden ve bu kuralları aşarak tehlike arz eden sürücüler için düzenlenmiş bir hukuk kanunudur. Bu maddeye göre; azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %10 fazlasına kadar aşmak yasaktır ve bu ağırlığın üzerine çıkılması suç teşkil etmektedir. Bu ihlali gerçekleştiren sürücü ve araç sahipleri kendilerine uygulanan ceza-i yükümlülüğü uygulamak zorundadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu tip cezalar araç sahiplerinin kısa zamanda çok yük taşıma ve daha fazla para kazanma istekleri gibi durumlardan kaynaklandığı için caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-b(b) çerçevesinde belirlenen kurallara göre 1.544 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 1.158 tl olarak değişmektedir.

Diğer Hususlar;

Ayrıca maddi ceza miktarının yanında başka cezalarda bulunmaktadır. Bunlar ;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz