Madde 65/1-b(a) Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-b(a)

Trafik Cezası Madde 65/1-b(a)

Günümüzde alışveriş ve tüketim oldukça artmış bir vaziyette ve gittikçe de büyüyen bir sektör haline gelmekte. Bu sektörün bu denli büyümesi aynı zaman da yüz binlerce ürünün taşınması ve ulaşımı gibi sorunları da beraberinde getirmiştir. Genellikle yük taşımacılığında, tır, kamyon, kamyonet gibi ağır araçların kullanılması da bazı sorunları trafiğe getirmiştir. Böylesi ağır vesaitler trafikte bazen sürücünün bazen de kendi ağırlığı sebebiyle bir çok tehlike ve risk teşkil etmektedir. Her ne kadar ülkemizin bir çok yerinde bu tip uzun ve ağır araçlar için ayrı ve bu araçlara uygun olan yollara yapılsa ve her ne kadar her türlü yollara giriş izinleri bulunmasa bile bu tip araçlar yine de trafikte karşımıza çıkabilmektedir. Bir çok taşıt sahibi aracın yük kapasitesini aşmakta ve buna önem göstermemektedir. Özellikle yük taşımacılığında kullanılan kamyon ve uzun araçlarda yük kapasitesinin aşılması durumunda bu araçlar trafik içerisinde riskli bir şekilde ilerlemekte, virajlarda ve dönüşlerde tam manevra yapamamaktadır. Bu durumda hem araç sürücüsü kendi can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı gibi hem de trafikte bulunan diğer sürücüleri de korkutmakta ve onların da can ve mal güvenliğini riske etmektedir.

Bunların dışında bazen şahsi araç sürücüleri de sadece insan taşımacılığında kullanılması gereken araçların da yük ve eşya taşımakta ve trafikte tehlike oluşturmaktadır. Bu tip kural ihlallerinin önlenmesi amacıyla ceza hukuku tarafından uygulanan ciddi yaptırımlar vardır.

Trafik Cezası Madde 65/1-b(a) Nedir?

Trafikte yük sınırına aşan sürücülere bir takım ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %10 fazlasına kadar aşmak ceza hukukuna göre suçtur ve buna uymayan her araç sürücüsü, bu kuralın ihlali sonucunda verilen idari cezaları ödemekle yükümlüdür.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Bu tip cezalar araç sahiplerinin kısa zamanda çok yük taşıma ve daha fazla para kazanma istekleri gibi durumlardan kaynaklandığı için caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-b(a) çerçevesinde 771 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 578,25 tl olarak değişmektedir.

Diğer Hususlar;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz