Trafik Cezası Madde 65/1-b (e) | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-b (e)

Trafik Cezası Madde 65/1-b (e)

Trafik cezası hukukunda Madde 65/1-b tamamen, seyir halinde ki şehir içi ya da şehirler arası yük taşımacılığı yapan araçların kanunlar çerçevesinde belirtilmiş sınırların üzerinde yük taşımasıyla ilgili olarak konulmuş bir kurallar bütünüdür. Trafikte yük taşımacılığının bir çok ihlali bulunmaktadır. Bu yüzden de madde 65/1-b birden fazla parçaya ayrılmış ve kuralın ihlal türüne göre sürücülere gerekli ceza-i işlemlerin yapılması kararlaştırılmıştır. Trafik cezası madde 65/1-b (e) ise bu parçalar içinde en büyük ihlale sebep olan araçları ve sürücüleri ilgilendirmektedir. Haliyle en büyük ihlali gerçekleştirdikleri ve trafikte can ve mal güvenliği gibi konuların ikinci plana atılması sebebiyle de , bu ihlali gerçekleştirenlere en büyük ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır. Şu anda da Milli eğitim bakanlığının sıkı bir denetimi altında bulunan sürücü kursları ehliyet alacak kişilere her ne kadar bu kuralı ders içeriği olarak anlatsa da sürücüler bunu umursamamakta ve bu kuralı ihlal etmektedir. Bu tip ihlaller kazalara karıştığı zaman ise trafikte çok ciddi tıkanmalar da meydana gelebilmektedir. Zaten genel anlamda büyük ve uzun araçların tercih edildiği yük taşımacılığında, bir de üstüne aşırı fazla yük bindirilmiş araçlar olunca bu araçlar, trafikte içinden çıkılmaz haller meydana gelmektedir. Trafik cezası madde 65/1-b (e) çerçevesinde bu ihlali gerçekleştirenler için caydırıcı olması ve daha güvenli,huzurlu bir trafik olması için bir takım maddi ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Trafik Cezası Madde 65/1-b (e) Nedir?

Bu madde trafikte şehir içi yada şehirler arası yük taşımacılığı yapan firmaların taşıtlar için belirlenen yük sınırını ihlal etmesi durumunda kendilerine uygulanacak olan ceza-i yükümlülükleri konu almıştır. Bu maddeye göre azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25’in fazlasına kadar aşmak kanun ihlali anlamına gelmektedir bu kurala uymamanın maddi cezası bulunmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yük taşımacılığı yapan araçlar içerisinde ihlale sebep olan en ağır gruptur ve en ciddi yaptırımlara da maruz kalabilen gruptur. Bu durumun caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere çok ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-b(e) çerçevesinde belirlenen kurallara göre 4.637 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 3.477.75 tl olarak değişmektedir.

Trafikten Men Edilme Durumu

Bu kural ihlali ciddi bir sorun olduğu için sadece para cezasıyla cezalandırılmamakta bunun yanı sıra trafikten men edilme durumu da söz konusu olmaktadır. Trafik cezası madde 65/1-b(e) çerçevesinde bu araçlar gerekli şartlar sağlanıncaya kadar trafikten men edilirler.

Diğer Hususlar;

Ayrıca maddi ceza miktarının yanında başka hususlar da bulunmaktadır. Bunlar ;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), Araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz