Trafik Cezası Madde 65/1-b(d) | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-b (d)

Trafik Cezası Madde 65/1-b (d)

Bildiğiniz gibi trafik cezası hukukunun trafik cezası madde 65/1-b, trafikte azami yük ağırlığının standartlarının üzerine çıkan ve bu kuralı ihlal eden araç sürücüleri için yazılmış bir kanundur. Trafikte bahsettiğimiz azami yük taşıma sınırını aşmanın bir çok çeşidi vardır. Trafik cezası madde 65/1-b (d) ise Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg’dan %25 fazlasına kadar olan kısmını aşan sürücüleri alakadar eden ve bu kuralın ihlaline sebep olanların cezalandırılması kanunudur. Trafikte yasayla belirlenen bu sınırları aşmanın bir çok riski ve tehlikesi de bulunmaktadır. Bazen taşıtlar bu dengesizlik yüzünden virajlarda özellikle keskin virajlar da istedikleri manevraları yapamamakta ve bir çok trafik kazasına sebebiyet vermektedir. Bunu yanı sıra bir çok araç azami yük sınırını aştığı için araçların da tekerleklerin patlaması, bazı parçaların zarar görmesi ve yıpranması sonuçlarıyla da karşılaşabilmektedir. Trafik cezası hukukuna göre bu ihlalleri yapanlar hem kendi mal ve can güvenliklerini hem de trafikteki diğer araç ve sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı için suç işlemiş sayılmakta ve bu yüzden ciddi sayılabilecek bir miktarda maddi ceza-i yaptırıma maruz kalmaktadır.

Aslında bahsettiğimiz gibi sadece kamyon ve uzun araçlar değil, bunun yanı sıra bir çok sürücü,aracı otomobil grubunda olduğu halde aracını aynı bir yük taşıma kamyonu gibi kullananlarda olabilmektedir. Bu tip araçlar trafikte kazalara ve tıkanmalara sebep olabilmektedir. Trafik cezası madde 65/1-b(d) ceza kanunu ise bu saydığımız kural ihlallerinin önüne geçebilmek ve daha güvenli trafik ortamı oluşturabilmek için düzenlenmiştir.

Trafik Cezası Madde 65/1-b (d) Nedir?

Bu madde trafikte şehir içi yada şehirler arası yük taşımacılığı yapan firmaların taşıtlar için belirlenen yük sınırını ihlal etmesi durumunda kendilerine uygulanacak olan ceza-i yükümlülükleri konu almıştır. Bu maddeye göre azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25 fazlasına kadar aşmak kanun ihlali anlamına gelmektedir bu kurala uymamanın maddi cezası bulunmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Trafikte,kendini ve diğer araç sahiplerini düşünmeyerek fazla yük yüklenme hatasını gösteren sürücülere ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu durumun caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere para cezası uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-b(d) çerçevesinde belirlenen kurallara göre 3.091 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 2.318,25 tl olarak değişmektedir.

Trafikten Men Edilme Durumu

Bu kural ihlali ciddi bir sorun olduğu için sadece para cezasıyla cezalandırılmamakta bunun yanı sıra trafikten men edilme durumu da söz konusu olmaktadır. Trafik cezası madde 65/1-b(d) çerçevesinde bu araçlar gerekli şartlar sağlanıncaya kadar trafikten men edilirler.

Diğer Hususlar;

Ayrıca maddi ceza miktarının yanında başka hususlar da bulunmaktadır. Bunlar ;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), Araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz