Trafik Cezası Madde 65/1-b(c) Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-b (c)

Trafik Cezası Madde 65/1-b (c)

Trafiğe çıkan ve yük taşımacılığı yapan sürücülerin uyması gereken bir çok kuraldan belki de en önemlisi bu araçların kaldırabileceği azami hız sınırından fazlasını taşımaması ve yüklenmemesi gerektiğidir. Ne yazık ki ülkemiz de bir çok sürücü bu kurala uymayıp daha kısa süre de daha fazla yük taşıyarak, maddi olarak kar durumuna geçmeye çalışmakla uğraşmakta ve bu yüzden trafikte sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Şu anda da Milli eğitim bakanlığının sıkı bir denetimi altında bulunan sürücü kursları ehliyet alacak kişilere her ne kadar bu kuralı ders içeriği olarak anlatsa da sürücüler bunu umursamamakta ve bu kuralı ihlal etmektedir. Trafik cezası hukukuna göre ise içerik olarak işlendiği halde bu kurallara uyulmaması suçtur ve kurala uymamanın boyutuna göre çok ciddi maddi yaptırımlar uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse, kamyonların ve uzun araçların yük taşımacılığı için belirli ağırlık standartları bulunmakta ve bunların aşılmaması gerekmektedir. Genel olarak azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg standardında olan bir yük taşıma kamyonunda bu sınırı geçme durumundan itibaren ceza-i yaptırım başlar ve ağırlığın fazlalık yüzdesine göre ceza miktarı da artmaktadır.

Sadece kamyonlar ve ağır yük taşımacılığı yapan taşıtlar değil bir de normal otomobil grubunda olduğu halde aracını aynı bir yük taşıma kamyonu gibi kullananlarda olabilmektedir. Bu tip araçlar trafikte kazalara ve tıkanmalara sebep olabilmektedir. Trafik cezası madde 65/1-b(c) ceza kanunu ise bu saydığımız kural ihlallerinin önüne geçebilmek ve daha güvenli trafik ortamı oluşturabilmek için düzenlenmiştir.

Trafik Cezası Madde 65/1-b (c) Nedir?

Bu madde trafikte şehir içi yada şehirler arası yük taşımacılığı yapan firmaların taşıtlar için belirlenen yük sınırını ihlal etmesi durumunda kendilerine uygulanacak olan ceza-i yükümlülükleri konu almıştır. Bu maddeye göre azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %20 fazlasına kadar aşmak kanun ihlali anlamına gelmektedir bu kurala uymamanın maddi cezası bulunmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Bu madde kısa zamanda çok yük taşıma ve daha fazla para kazanma istekleri olan şirket sahipleri tarafından geniş çaplı düşünülmediği için meydana gelen sıkıntılar çerçevesinde oluşmaktadır. Bu durumun caydırıcı olması amacı ve bir daha yapılmasını engellemek amacıyla, ihlal eden kişilere çok ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-b(c) çerçevesinde belirlenen kurallara göre 2.316 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 1.737 tl olarak değişmektedir.

Diğer Hususlar;

Ayrıca maddi ceza miktarının yanında başka cezalarda bulunmaktadır. Bunlar ;

1- İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır. Ayrıca ceza puanı ekleme gibi bir yükümlülükte bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz