Trafik Cezası Madde 65/1-a Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-a

Trafik Cezası Madde 65/1-a

Şehirler arası yolculuklarda otobüs şoförleri, normal araç sürücüleri bazen kalabalık gitmeleri gereken yerlere kuralları ihlal ederek aracın kapasitesinden çok daha fazla olacak şekilde yolcu alabilmekte ve hem kendi sürüş hakimiyetini riske etmekte hem de araçta ki diğer yolcuların hayatlarını riske etmektedir. Özellikle düğün,festival gibi çoklu katılımların olduğu etkinlikler de bir çok araç sahibi aracın alabileceğinin üzerinde yolcuyu aracına alarak kendinin ve diğer yolcuların can ve mal güvenliğini düşünmemekte ve tehlikeye atmaktadır. Eğlenme amaçlı gidilen bu tip yerlere, bir çok kişinin kabusu haline gelmektedir. Her ne kadar sürücü kursların da bununla ilgili eğitimler verilse de kitaplar da anlatılsa da bir çok kişi başına böyle bir durum geldiği zaman sağlıklı düşünememektedir.

Bunun yanı sıra ayrıca şehirler arası yolculuk seferleri düzenleyen otobüs firmaları, hem daha fazla kar etmek için hem de otobüse binme konusunda acelesi olduğunu ve binmek için çok ısrarcı olan yolcuları sözde mağdur etmemek için, otobüse fazla yolcu alabilmektedir. Bu durum da da yolcuların bir kısmı zaten oturak sayısının yeterli olmamasından dolayı ayakta kalabilmekte ve sarsılmalar da zarar görebilmektedir. Türk ceza hukukuna göre bu tip araç içerisine taşıma sınırının üzerinde yolcu almak suçtur ve bunun bir cezası vardır. Bu ceza diğer trafik cezaları gibi sadece araç sahibine ya da sürücülere değil bu kuralı ihlal eden yolculara da uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 65/1-a Nedir? Kime Uygulanır?

Bu ceza maddesi trafikte toplu taşıma araçlarında, şehirler arası otobüs seferlerinde yada şahsi araçlarda taşıma sınırının üzerinde yolcu taşıyan sürücüler ve bu kurala itaat etmeyen yolcular hakkında yapılmış ceza-i düzenlemedir. Bu ceza hem araç sürücüsüne hem de bu riski gördüğü halde araç içerisinde bulunan ve binmeyi reddetmeyen yolculara uygulanır

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Bu tip cezalar tamamen umursamazlık ve önemsememe gibi durumlardan kaynaklandığı için caydırıcı olması amacıyla,ihlal eden kişilere bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişilere trafik cezası madde 65/1-a çerçevesinde 73 tl idari para cezası Trafik Zabıtasınca uygulanır. Bu miktarın anında peşin ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 54,75 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Bu kuralın ihlalinde en büyük sorumluluk yine araç sürücüsünde olduğundan dolayı, sürücüye bir ceza puanı da eklenmektedir. Trafik cezası madde 65/1-a ya göre bu kuralın dışına çıkan yolculara 10 ceza puanı eklenmektedir.

Diğer Hususlar;

Trafik cezası madde 65/1-a hükümlerince bu cezalar dışında bir de sürücünün uymak zorunda olduğu diğer hususlar bulunmaktadır. Ceza hukukunda bu husus şöyledir;  “ayrıca bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir.”

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz