Madde 64/1-b-6 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-6

Trafik Cezası Madde 64/1-b-6

Günümüzde maalesef bir çok trafik kazası ve trafik kural ihlali sonucu oluşan cezaların asıl sebeplerinden biri de dikkatsizliktir. Bazı sürücüler çok önemli durumları ihlal ederek yada unutarak tehlike arz edebilirken bir çok sürücü de çok ufak ve basit görünen hatalar yüzünden kazaya sebep olmakta ve ceza-i yaptırımlara maruz kalmaktadır. Mesela bazı araç sürücüleri kısa dur kalk yaptıktan sonra yoluna park lambaları ile devam etmekte ve bunu fark edememekte. Özellikle gündüz vakti ise araç hareket ettikten sonra sürücü far yakma ihtiyacı da hissetmediği için aracı durduğu esnada açtığı park lambalarını unutup yoluna o şekilde devam etmekte. Bu trafikte bir çok yanlış anlaşılmaya ve karmaşaya sebep olmaktadır. Trafikte söz konusu hatayı yapan aracın arkasında ki diğer araç sürücüleri önlerinde ki aracın park edeceğini zannederek kendileri de yavaşlamakta ve trafiğin akışını zorlaştırmaktadır. Bu tip hataların engellenmesi adına trafik zabıtalarınca ilgili sürücülere bazı cezalar verilmektedir.

Bu hatalar her ne kadar basit ve önemsiz gibi görünse de trafikte dikkat edilmediği sürece beraberinde bir çok sorunu ve kazayı da getirebilmektedir. Böyle hataları en aza indirgemek ve sürücülerin daha temkinli davranmasını sağlamak amacıyla emniyet güçleri tarafından caydırıcı olması maksadıyla sürücülere bir takım cezalar verilmektedir. Bu cezalar şehirlerde ve tüm ülke genelinde daha düzenli trafik akışının sağlanması açısından gerekli bir uygulamadır.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-6 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Genellikle yeni ehliyet alan ve acemi sürücülerin yapmış olduğu hatalardan biri de araçlarıyla beraber park lambalarını açık unutarak trafiğe karışması ve bu şekilde yolda seyrine devam etmesidir. Trafik cezası madde 64/1-b-6 bu tip hataların en aza indirgenmesi ve trafikteki sürücülerin daha dikkatli olması için trafik ceza hukukuna eklenen bir maddedir. Bu hata tamamıyla araç içerisinde ki sürücüyle alakadar olduğu için ceza-i yaptırım sürücüye yapılmaktadır.

Ceza Miktarı Ne Kadardır? Uygulayacak Kuruluş Kimdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz kural ihlalinin bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza Trafik Zabıtasınca uygulanmaktadır. Yol kenarlarında emniyet güçleri,trafik zabıtaları yada kolluk kuvvetlerinin bu tip hataları yapan kişileri fark etmesi durumunda ceza uygulamaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 64/1-b-6 kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-b-6 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir. Araçlarda araç seyir halinde olmasına rağmen park lambalarını açık bırakan/unutan sürücülere 15 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz