Trafik Cezası Madde 64/1-b-5 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-5

Trafik Cezası Madde 64/1-b-5

Yeni araç almak,daha lüks araç almak yada mevcut aracı bazı düzenlemeler ile daha farklı bir hale getirmek bir çok insanın yaptığı ve yapmak istediği ve gayet olağan bir durumdur. Ancak bazen bu durum ayarında olmamakta ve bazı sorunlar teşkil etmektedir. Ülkemizde özellikle gençlerimiz tarafından son zamanlarda da yapılan araç düzenlemesi, fazla ve gereksiz olarak nitelendirilebilecek parçaların eklenmesi ve özellikle sürücüleri şaşırtıcı niteliğe sahip ışıklandırmaların takılması oldukça yaygın bir şekilde görünmektedir.

Her ne kadar araç sahibi tarafından taktırılan renkli aydınlatmalar ve ışıklar kişiyi memnun etse ve hoşuna gitse de bu yol güvenliği,araç güvenliği ve trafikte ki diğer sürücülerin güvenliği açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Özellikle gece vakitlerinde şehirlerin ve yolların daha bir karanlık olduğu zamanlarda araçlar da ki bu ışık cümbüşü karşıdan gelen araçların görüş mesafesini tam olarak kavrayamamasına, arkada ki araçların aracın tam olarak hızını fark edememesine sebep olmakta bu da devamında bazı kazalar oluşturmaktadır. Ülkemiz de bu ve bu gibi durumlar çokça yaşanmaktadır ve halen de yaşanmaya devam etmektedir. Sürücüler bu ve bunun gibi durumlarla hem kendi can ve mal güvenliğini tehlikeye atmakta hemde trafikte ki diğer araçları ve sürücüleri risk altında bırakmaktadır. Trafik Cezası Madde  64/1-b-5 ‘e göre yönetmelikte ki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak yasaktır ve sürücülerin ceza alması durumu söz konusudur.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-5 Nedir?

Bu madde trafikte özellikle geceleri araç kullanan sürücüleri ilgilendiren bir maddedir. Bu maddeye göre her ne sebepten ötürü olursa olsun aracında yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak yasaktır. Çünkü bu tip ışık ve aydınlatma kullanımı trafikte karışıklığa sebep olup araçlar arası düzensizliği doğurmaktadır.

Kimlere Uygulanacak?

Araçlarda gereksiz ışık takılması ve aydınlatma kullanımı hatası araç içerisinde bulunan sürücünün durumuyla alakalı olduğu için sürücü bu cezayı kabul etmek ve ödemek zorundadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

bu tip kural ihlalinin daha sonra tekrarının önlenmesi adına bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza Trafik Zabıtasınca araç içerisinde bulunan sürücüye uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 64/1-b-5  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-b-5 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir. Araçlarda bu tip kurallara aykırı ışık kullanımı hem araç içerisinde ki kişileri hem de trafikte ki diğer araçlarında durumunu tehlikeye attığı için ve kazalara sebebiyet verdiği için sürücülere 20 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz