Trafik Cezası Madde 64/1-b-4 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-4

Trafik Cezası Madde 64/1-b-4

Günümüzde maalesef bir çok kazanın ana sebebi aşırı hız tutkusu ve yolda ilerlerken önde ki araçları hızlı ve seri biçimde geçmeye çalışmaktır. Bu aşırı hız deneyimleri çoğu zaman ölümlere ve çok ciddi yaralanmalara ayrıca maddi kayıplara yol açabilmektedir. şehir içi olsun şehirler arası yollarda olsun sürücü her ne kadar tecrübeli ve deneyimli olsa da bu durumlarda kazadan kaçmak neredeyse imkansız oluyor. Olay sadece hızlı araç kullanıp hatalı sollamalar ile de kalmıyor bunun yanında da sollayan aracın diğer araçları geçtikten sonra yapması gereken bazı şeyleri yapmayıp riski devam ettirmesi durumu da oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse mesela trafikte öndeki aracı geçerken, uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları yakmak ve bunu açık bırakmak ta tehlike ve riski devam ettiriyor. Bu tip hatalar sadece sürücüyü değil trafikte ki diğer sürücüleri ve araçları tehlikeye atabilmektedir.

Birçok ülkenin ceza hukukunda da bu tip hataları yapan sürücülerin önünü alabilmek adına ve daha huzurlu bir toplum olabilmesi için bir çok kanun düzenlemesi bulunmaktadır. Ülkemizde de yukarı da bahsettiğimiz durumların gerçekleşmemesi adına bazı yasal düzenlemeler bulunmakta ve bunlar işlemektedir. Bu tip basit gibi görünen ama aslında çok ciddi sorunlara yol açabilen sorunların daha da azaltılması adına caydırıcı olması niteliğinde bu hataları yapan sürücülere bazı maddi ceza-i yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-4 Nedir? Kimlere Uygulanır?

Özellikle aşırı hız tutkusu olan ülkemizde bir çok araç sahibi araçlarıyla trafikte hız denemeleri yapmaktadır. Bu durum da trafikte ki sürücülere zor anlar yaşatmaktadır. Bu gereksiz sollamaların yanı sıra bir çok sürücü önünde ki aracı geçtikten sonra maalesef uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları yakmakta ve öyle bırakmaktadır ve bu sebepten ötürü kazalar meydana gelmektedir. Bu hata tamamen araç içerisinde ki sürücüyle alakalı bir durum olduğundan dolayı ceza-i yaptırım araç sürücüsüne yapılır.

Ceza Miktarı Ne Kadardır? Uygulayacak Kuruluş Kimdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz kural ihlalinin bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza Trafik Zabıtasınca uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle Madde 64/1-b-4 kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-b-4 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir.Öndeki aracı geçerken, uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkları yakma hatasını gösteren sürücülere 15 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz