Madde 64/1-b-3 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-3

Trafik Cezası Madde 64/1-b-3

Günümüzde birçok araç sürücüsü anlık heyecanları yada dikkatsizliği, konsantrasyon eksikliği gibi basit hatalar yüzünden bir çok kazaya sebebiyet vermektedirler. Bu durum genelde yeni ehliyet almış,acemi sürücüler tarafından oluşsa da bazen tecrübeli sürücüler de bu tip hatalara düşerek kaza oluşmasına neden olmaktadır. Dikkat bozukluğu ve ani heyecanlanmalar haricinde bazı sürücüler karşılarında bir an da beliren araçlar karşısında ne yapacağını şaşırıp,bazı hatalar yapabilmektedir. Trafik cezası madde 64/1-b-3 tam da buna örnek olarak gösterilebilecek bir durumu ele alarak kanunlara eklemişlerdir. Mesela örnek vermek gerekirse bazen şehir içi yada şehirler arası yollarda araç kullanan sürücüler gece sürüşlerinde aniden önlerinde beliren bir başka araç karşısında heyecanlanarak yada karşı da ki sürücünün gözü ışıkta almasın diye bir anlık hatayla kendi farlarını söndürüp ciddi ve oldukça tehlikeli bir durumu oluşturmaktadır. Bu tip hataların önlenmesi konusunda yapılabilecek en iyi şey dikkatli araç kullanmak ve aniden heyecanlanmanın önüne geçmektir. Sürücü kursları tarafından ne kadar kaliteli eğitim verilirse verilsin ne kadar ciddi bir şekilde anlatılırsa anlatılsın böyleli durumlar da olay tamamen sürücünün o an ki durumuna göre şekillenmekte ve sürücü dikkatliyse olay sıkıntı yaşanmadan geçmektedir. Ama bazen de can ve mal kaybına yol açan kazalarda meydana gelmektedir. Trafik cezası madde 64/1-b-3 göre böyleli durumlarda sürücüye bir takım ceza-i yaptırımlar gerekmektedir.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-3 Nedir?

Bu madde trafikte geceleri araç kullanan sürücüleri ilgilendiren bir maddedir. Bu maddeye göre bahane kabul edilmeksizin gece karşılaşmalarda ışıkları söndürmek tamamıyla bir suç teşkil etmektedir ve kazaya sebebiyet verdiği için de sürücüye bazı cezalar verilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Geceleri karşı karşıya kalan araçlarda ışıklarını söndürme hatası tamamen araç içerisinde bulunan sürücünün durumuyla alakalı olduğu için kendisi araç sahibi olmasa bile bu cezayı kabul etmek ve ödemek zorundadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

bu tip kural ihlalinin daha sonra tekrarının önlenmesi adına bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza Trafik Zabıtasınca araç içerisinde bulunan sürücüye uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 64/1-b-3  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Madde 64/1-b-3 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir. Araçlarda karşı karşıya kalma durumlarında farları söndürmek hem araç içerisinde ki kişileri hem de trafikte ki diğer araçlarında durumunu tehlikeye attığı için sürücülere 10 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz