Madde 64/1-b-2 Nedir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 64/1-b-2

Trafik Cezası Madde 64/1-b-2

Günümüzde artık teknolojinin gelişmesi,  yolların ve otobanların genişlemesi, sürücüler işini oldukça kolaylaştırmıştır. Motorlu taşıtların hayatımıza girdiği ilk günlerden beri bir çok trafik kazası can ve mal kayıplarına yol açmış ve açmaya da devam etmektedir. Ancak bu son zamanlarda yollarda meydana gelen trafik kazası sonucunda ölen yada yaralananlar araçların dayanıksızlığından yada yolların bozuk,dar olması gibi özelliklerinden dolayı değil de biraz daha sürücülerin yaptıkları kişisel hatalardan kaynaklanmaktadır. Bazen bir anlık oluşan dalgınlık,dikkat bozukluğu bir çok kazaya sebebiyet vermektedir. Bunun yanında sürücülerin birbirlerini trafik esnasında anlayamaması iletişim kuramaması yada kurdukları iletişimi yanlış anlamaları da bir çok kazaya sebep olabilmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse, mesela yollarda bazı araçlar dönüş ışıklarını geç anlamında kullanabilmekte bu da arkada ki aracın yanlış anlamasına ve önünde ki aracı geçmeye çalışmasına neden olmaktadır. Bunun gibi basit sebepler yüzünden bir çok kaza meydana gelmektedir. Genellikle yeni ehliyet alan sürücüler tarafından yapılan bu tip hatalar her ne kadar tecrübeyle bir zaman sonra terk edilse de bazen uzman sürücüler bile bu hataya düşmekte hem kendi aracını ve canını hem de trafikte ki diğer araçlarda bulunan kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Bu tip sorunların aşılabilmesinin en iyi yolu trafikte dikkatli olmak ve konsantrasyonu korumaktır. Bu kuralın ihlali neticesinde kaza olsun ya da olmasın sürücü, trafik zabıtasınca bir miktar maddi cezaya çarptırabilmektedir.

Trafik Cezası Madde 64/1-b-2 Nedir?

Bu madde trafik esnasında sürücüler arasında iletişim kopukluğuna sebep olan dönüş ışıklarını, geç (devam et) anlamında kullanan ve hatalara sebebiyet veren kişilere uygulanacak olan yaptırımları konu alan hukuki düzenlemedir.

Kimlere Uygulanacak?

Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanma hatası tamamen araç içerisinde bulunan sürücünün durumuyla alakalı olduğu için kendisi araç sahibi olmasa bile bu cezayı kabul etmek ve ödemek zorundadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

bu tip kural ihlalinin daha sonra tekrarının önlenmesi adına bir cezası bulunmaktadır. Bu ceza Trafik Zabıtasınca araç içerisinde bulunan sürücüye uygulanmaktadır. 2016 yılı itibariyle trafik cezası madde 64/1-b-2  kural ihlalinin cezası 92 tl’dir.  Ancak peşin ödemelerde %25’lik bir cezai indirim uygulanmakta ve ceza miktarı 69 tl olarak değişmektedir.

Ceza Puanı (Sürücüler İçin) Ne Kadardır?

Trafik cezası madde 64/1-b-2 çerçevesinde bu kanuna uygun hareket etmeyen sürücüler hakkında ceza-i işlemin yanında bir de ceza puanı eklenmektedir. Araçlarda dönüş ışıklarını geç anlamında kullanan ve trafikte ki diğer araçlarında durumunu tehlikeye atan sürücülere 5 sürücü puanı cezası uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında bu tür cezalarla karşılaşan sürücülerden belgelerin geri alınması (Trafik zabıtasınca), belgelerin iptali (Mahkemelerce), trafikten yada araç kullanımından men gibi ceza-i işlemler yapılmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz